12. detsember 2013 kell 21:00

Puhkepäev. Klassivennad koos laval

Helilooja René Eespere tähistab oma 60 aasta juubelit 14. detsembril autorikontserdiga “Fratres – LX” (“Vennad – 60”), kus tema loomingut dirigeerivad klassivennad Tallinna Muusikakeskkooli päevilt: Andres Mustonen ja Paul Mägi.

René Eespere on end Eesti muusikalukku jäädvustanud paljude armastatud lastelaulude ja isamaaliste koorilauludega, rohkete klaveri- ja kammermuusikateoste ning instrumentaalkontsertidega. Tema enamasti heakõlalises muusikas ühinevad puhas mängurõõm ja rituaalne paatos.

Klassivendade ühiskontsert. René Eespere juubelikontserdid on toimunud juba nii Saksamaal, Soomes kui ka Venemaal.

Eestis oli heliloojal sünnipäevakontserdi kava koostamise peamine mõte, et klassivennad taas muusikas kokku saaksid. “Sidemest, mis on kujunenud aastatega klassivendade vahel, sündis soov, et aastal 1953 sündinud, ühes klassis õppinud, koos kujunenud ja kasvanud koolivennad saaksid ka aastal 2013 kontserdilaval kokku. On küll minu autoriõhtu, aga esimeses pooles esineb  Andres Mustonen koos Hortus Musicuse ning teises pooles Tallinna Kammerorkester koos Paul Mägiga,” sõnas René Eespere.

Nimetatud kollektiividele lisaks esinevad kontserdil Aurelia Eespere (sopran), Indrek Vau (trompet), Neeme Punder (flööt), Olev Ainomäe (oboe), Arvo Leibur (viiul), Heili Hannikainen (vioola), Marius Järvi (tšello), Imre Eenma (kontrabass) ja Ivo Sillamaa (orel, klaver).

Rännak ajalukku. Kontserdi  mitmekesiste koosseisudega kava on helilooja enda valitud, ajastusega teetähiseks numbriga LX on selleks puhuks valminud  ka mitu esiettekannet: Dies natalis (Sünnipäev), Curriculum annorum (Aastate möödumine), Carmina gaudii et tristitiae (Rõõmu ja kurbuse laulud) ning Respectus kammerorkestrile. Lisaks kõlavad Sententiae veteres (Iidsed õpetussõnad) ning tuntud instrumentaalkontserdid: Trompetikontsert ja Teine flöödikontsert.

Küsimusele, miks tema teostel on sageli ladinakeelsed pealkirjad, vastas helilooja: “Iga mu teos on omaette lugu. Loodan, et pealkiri annab ehk kuulajale viiteid, millistele radadele teda juhatatakse,” sõnas Eespere ja täpsustas, et alati on need lood seotud inimeste, elamise ning olemise müsteeriumiga.

“Dostojevski on öelnud –kunst peab sind puudutama, ja seda olen ma oma muusikat kirjutades alati oluliseks pidanud,” rõhutas Eespere.

“Idee, ajatu mõte on mu peamiseks loominguliseks inspireerijaks. Oluliseks on saanud vaimne side aegade vahel, side vaimuliku olemisega ja seda kiriku abita. Küllap see juhatabki mind ajas paar tuhat aastat tagasi, ja nii satud paratamatult ladinakeelsesse kultuuriruumi…” selgitas ta.

 

Juubel

René Eespere autorikontsert “Fratres – LX”

14.12 kl 19 Tallinnas Mustpeade majaPiletid: 9–12 eurotwww.concert.ee

Hetkel kuum