Lehis: me ei poolda ettevõtjate maksukoormuse tõusu!

Kaisa Gabral 25. veebruar 2014, 16:47

ACE Logistics Groupi nõukogu esimehe Karli Lamboti hinnangul võiks Eestis sisse viia ettevõtete tulumaks omakapitalimaksuna. Maksuekspert Lasse Lehise hinnangul nemad ettevõtluse maksukoormuse tõusu ei toeta.

"Mina soovitaksin siiski kaaluda, kas tõstatatud probleemid oleksid lahendatavad väiksema halduskuluga, st seaduse raames," kommenteeris Lehis Lamboti ettepanekut Eestis sisse viia ettevõtete tulumaks omakapitalimaksuna. Lamboti hinnangul võimaldaks see luua nn maksurahu ning maksukoormus Eestis ei kasvaks järgmised 20 aastat.

Samas märkis Lehis, et Lamboti artiklis oleks vaja selgitada lahti ka üks ebatäpsus. Nimelt ei toimu Lehise hinnangul Eestis mingit divididendide maksuvaba maksmist välismaale. "Viidatud ELi direktiivi kohaselt lõpetati Eestis 2009. aastal mitte dividendide maksustamine, vaid topeltmaksustamine. Topeltmaksustamise lõpetamises ei ole küll midagi halba ega Eestile kahjulikku (arvestades ka seda, et 21% kasumist on meie naabritega võrreldes küllalt kõrge maksumäär)," selgitas Lehis.

Tema hinnangul maksustatakse kõik Eestis väljamakstud dividendid jätkuvalt tulumaksuga määras 21/79 netosummalt (21% jaotatavast brutokasumist). See maks kvalifitseerub Lehise sõnul rahvusvahelise maksuõiguse tähenduses kasumimaksus, mis tähendab, et ei maksulepingud ega EL direktiiv vähenda seda maksumäära.

"Samuti on olemas seadused ja kohtupraktika juhuks, kui dividendi makstakse varjatud kujul, näiteks laenutehingute kaudu. Vajadusel võib lisada täpsustavaid erisätteid, kui MTA leiab, et praegune regulatsioon on liiga üldine ja raskesti rakendatav. Minu teada ei ole selles osas pretensioone esitatud," selgitas Lehis.

"Kui uue maksu eesmärk on suurendada ettevõtluse maksukoormust, siis tuleks välja selgitada muudatuse mõju ettevõtlusele ja küsida ettevõtjate arvamust. Kindlasti oleks mõju erinevatele ettevõtetele erinev," märkis Lehis.

Täpse mõju hindamiseks peaksid ettepanekus Lehise sõnul sisalduma konkreetsed
muudatused ja arvutused. "Kaldun arvama, et maksumaksjate liit ei ole nõus toetama maksupoliitikat, millega kaasneks ettevõtluse maksukoormuse tõus," märkis Lehis.

Omakapitalimaksus palju küsitavusi. Ta nentis, et kuna tegemist on uue lähenemisega maksutehnilises mõttes, siis ei saa praegu hinnata, kas selline maksustamise viis on tehniliselt teostatav, sest ilmselt on tegu mitte tulumaksu, vaid kapitalimaksuga, millele kehtivad Euroopa Liidus teised reeglid. "Küsitavusi tekib
mitmesuguseid, nagu iga uue asjaga. Suurem osa neist on ilmselt ka kuidagi lahendatavad, kuid loomulikult vaid siis, kui uue maksuseaduse koostamine hakkaks toimuma hea õigusloome tava kohaselt. Ka praeguse seaduse koostamise ajal oli vähe neid, kes uskusid, et selline maksustamine on üldse võimalik," lisas maksuekspert.

Lehise hinnangul tekiks kindlasti mitmeid rakenduslikke probleeme (nt konsiolideerimisest tekkiv topeltmaksustamine, seosed dividendide maksuga, võimalik tagasiulatav mõju varem teenitud kasumile, raamatupidamiseeskirjade
tõlgendamine, filiaalide omakapitali arvutamine välisriigi õiguse alusel koostatud aruannete pinnalt, välismaal tasutud maksude mahaarvamise võimalus jne), aga nendest ei saa tema hinnangul rääkida enne, kui ettepanek on formuleerunud mingil kujul seaduseelnõuks.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
25. February 2014, 16:47

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris Hetkel eetris

Äripäeva raadio viimased saated

Kõiki viimased raadio saated
Otsi:

Ava täpsem otsing