Hannes Sarv • 12. juuni 2014 kell 15:46

Tankistide välimääraja

Kümnetes firmades variisikutena esinevad isikud paistavad tankistiteenuse pakkumise kõrvalt silma elupõliste kriminaalidena. Nii mõnigi neist on korduvalt kohtu all olnud peksmiste, purjuspäi ja narkojoobes autojuhtimise, varguste või pettuste tõttu.

Kohtulahenditest nähtub, et leebed karistused pole nende käitumist suutnud mõjutada, sest rikkumised on korduvad, kirjutab 13. juuni Äripäev kaaneloos.

Toome ära 10 tankisti iseloomustavad teod ja neile osaks saanud karistused. Osadest neist kirjutas Äripäev eelmisel nädalal uudises. Loe, kes on 20 aktiivsemat firmamatjat.

Kristo Limberg on praegu 25, Jõgeva poiss. Esimest korda seisis ta kohtu ees neli aastat tagasi, sest varastas sealsamas ühest võõrast keldrist 3-liitrise purgi soolaseeni ja teise sama suure purgi soolakurki. Selle eest määras Tartu maakohus talle rahalise karistuse.

Järgmine kord seisis ta kohtu ees aasta hiljem, kuna ronis ühel augustiööl koos kaaslastega Jõgeva lasteaia Rohutirts territooriumile ning lõhkus lasteaia ukseklaasi. Seekord määrati talle 10-kuuline tingimisi vangistus 18-kuulise katseajaga ning nõudega kahju hüvitada. Katseaega hiljem pikendati, kuna ta ei suutnud õigeaegselt kahjutasu maksta ega ilmunud mitmel korral kokkulepitud ajal kriminaalhooldaja juurde.  

Limbergi toimetamine on lapsemäng, tankistirollis on ta väike tegija. Tema omandusse on kirjutatud tänase päeva seisuga kaks ettevõtet, lisaks esindab ta kahte juhatuse liikmena. Et tegemist on tankistiga, ei paneks muidu ehk tähelegi, kui firmadel poleks maksuvõlgu: kokku üle 80 000 euro.

40 firmat ja 605 000 eurot võlgu. Samuti on samade ettevõtetega seotud teised tuntud variisikud: Jüri Fedotov ja Vassili Tšikolai. 28-aastase Fedotovi nimi jookseb interneti otsimootorist välja e-kirja teel spämmindusega tegeleva firmaga seoses. Samuti on ta ühes kuulutuses üles antud kui Soome riiulifirmade müüja ning loomulikult on ta mitmete inkassaatorite mustas nimekirjas.

Firmasid on tema nimele kirjutatud praeguseks 40 ja nende maksuvõlg ulatub 606 000 euroni. Selle kõrval on Fedotov erinevate asjade eest korduvalt kriminaalkorras karistatud. Viimati selle tõttu, et ärandas purjuspäi Tallinnast Nõmmelt sõiduauto Lexus ja sõitis sellega mõni aeg hiljem Koplis vastu posti, lahkudes ise sündmuskohalt. Kohtuotsuse järgi pidi ta auto osas hüvitama omanikule ehk Danske liisingule üle 18 000 euro. Karistuseks mõisteti talle kuus kuud tingimisi kaheaastase katseajaga.

Peksja sai tingimisi. 32-aastane Tšikolai ei jää temast maksuvõlglastest firmade kogumisel kogusumma poolest palju maha - 13 tema kätte lükatud ettevõtet on riigile võlgu 565 000 eurot. Tänaseks on Tšikolai kriminaalkorras karistatud kaheksal korral. Kuigi lühimenetluses tehtud kohtuotsused ei kirjelda täpselt, mille eest, on kahel viimasel korral paragrahviks kehaline väärkohtlemine ehk sisuliselt peksmine jm füüsiline vägivald.

Kohus on käitunud leebelt: 2010. aastal mõisteti talle lühimenetluses karistuseks 3 kuud tingimisi, kusjuures karistust vähendati kolmandiku võrra ehk 2-kuuliseks tingimisi vangistuseks 18-kuulise katseajaga. 2013. aasta veebruaris ehk juba järgmise peksujuhtumi puhul mõistis kohus talle tingimisi vangistuseks 9 kuud, kuid vähendas seda taas kolmandiku võrra 6-kuuliseks tingimisi vangistuseks 2-aastase katseajaga. Selline vähendamine tuleb seadusest, mis lubab lühimenetluse puhul kolmandiku võrra karistust kergendada.

Samamoodi on korduvalt kriminaalkorras karistatud 22-aastast Mari-Liis Tomsonit. Viimane karistus mõisteti mullu oktoobris paragrahvi järgi, mis käsitleb piinamist. Karistuse suuruseks sai aasta ja neli kuud tingimisi vangistust, mis asendati kohe 970 tunni üldkasuliku tööga. Tomsonil on hetkel seos 27 firmaga, mille maksuvõlg kokku on 747 000 eurot.

Tankist paneb firma enda kasuks tööle. Mõned variisikutena tuntud isikud paistavad silma ka selle poolest, et oskavad firmad, milles tankistiks hakanud, enda lõbuks tööle panna. Nõnda tegi 24-aastane Siimar-Tanel Rooma, kellel on seos 61 ettevõtte ja sealtkaudu 131 000 euro suuruse maksuvõlaga.

Oma ettevõtteid on ta kasutanud ohtrasti garantiikirjade vorpimiseks, et esitada neid siis majutusteenuste pakkujatele. Nii sai ta aastatel 2009-2010 enda käsutusse mitmeid hotellitubasid sellistes majutusasutustes nagu Tähetorni Hotell, Stackelberg Hotell, Kalev Spa Hotell, Telegraaf jm.

Kohapeal tarbis ta hotelli kulul alkohoolseid jooke ning lahkus mõnelt poolt koos hotellile kuuluvate asjade, nt hommikumantlitega. Kogukahjuna pidi ta kohtuotsuse alusel hüvitama 4600 eurot ja sai kokkuleppe korras karistuseks aasta ja kuus kuud tingimisi.

Kehvalt korraldatud skeem kukkus läbi. Mõned teised variisikutena tuntud nimed jooksevad läbi rohmakalt organiseeritud petuskeemidest. Nii näiteks osales praegu 26-aastane Ken Raudla 2008. aastal petuskeemis, millega saadi ühelt ettevõttelt kätte vanas rahas pea 600 000 krooni maksnud sõiduauto Mercedes-Benz. Selleks ei olnud vaja neil muud, kui võtta auto firmalt rendile, anda see üle töö tellijatele ja siis teatada politseisse auto ärandamisest.

Raudla teenis selle otsa eest 10 000 krooni, kuid kogu punt võeti vahele. Tänaseks on Raudlale tekkinud kehtiv seos 16 ettevõttega, millel maksudena üles jäänud kokku 46 000 eurot.

***

Tankist varastas politseilt ilukilbid

Raivo Palmiste, 25, kehtivad seosed 88 firmaga, maksuvõlad 876 000 eurot. Karistati 2010. aastal valeandmete esitamise eest, millele lisaks pettis endale välja kahe isiku panga paroolid ja varastas nende arvelt raha, samuti varastas politseiautolt ilukilbid. Karistuse suuruseks oli kuus kuud tingimisi vangistust.

Oliver Luiv, 26, kehtivad seosed 24 firmaga, maksuvõlad 374 000 eurot. Kutsus koos kaaslasega 2011. aasta juulis kolmanda isiku kohtumisele Tallinnas Peterburi teel asuvasse autopesulasse, kus nõudis vägivalla abil sellelt isikult võla tasumist ja võttis võla pandiks ära isiku emale kuuluva auto. Karistuseks määrati talle selle eest 2012. aastal kolm kuud tingimisi vangistust kolmeaastase katseajaga.

Raimo Kase, 30, seotud 19 ettevõttega, maksuvõlad 92 000. Korduvalt karistatud liiklusrikkumiste tõttu, sh narkojoobes autojuhtimise eest.

Rein Loss, 57, maksuvõlad 374 000 eurot. Karistatud kelmuse eest, kui pettis koos kaaslastega ühelt ettevõttelt välja 40 000 euro eest kütust. Samuti karistatud tapmisega ähvardamise eest 9-kuulise vanglakaristusega (seejuures märkis kannatanu selles kaasuses, et tema teada on meest varem tapmise eest karistatud).

***

TASUB TEADASee artikkel sündis avalike kohtulahendite põhjal. Seda poleks saanud kirjutada, kui karistatute nimed oleks kohtulahendites asendatud initsiaalidega. Just sellise seadusemuudatuse - nimede asemel initsiaalide avaldamine jõustunud lahendites - soovis justiitsministeerium läbi viia.

Eelmine justiitsminister Hanno Pevkur võttis selle avalikkuse survel seaduseelnõust siiski välja. Selle ärajätmist on eelnõu praeguses variandis põhjendatud vajadusega antud küsimust sügavamalt analüüsida. Eelnõu ise on riigikogus teisel lugemisel. 

Hetkel kuum