Tankistiteenust saab osta lihtsalt

Marta Jaakson 05. juuni 2014, 18:24

Äripäeva katsest selgub, et tülikast võlakoormaga firmast vabaneda on imelihtne. Libalikvideerija ja tankisti teenus maksab alates mõnesajast eurost, kirjutab Äripäev 6. juuni kaaneloos.

"Mul arveid, dokumente vaja ei lähe. Nendega võid põhimõtteliselt lõket teha," teatab telefonis likvideerimisteenuse osutaja, kelle abil saab võlgadega hädas firmast vabaneda. "See on sulle kõige parem variant, kui nad kuskilt välja ei tule. Olen kõigil lasknud ära hävitada," lisab meeshääl.

Ta ei tea, et räägib Äripäeva ajakirjanikuga ning on osa Äripäeva eksperimendist. Sellest selgub, et likvideerimisteenuse pakkujate leidmine ja neilt "vabane oma võlgadest juba täna" tüüpi teenuse ostmine on lihtne.

"Võtame firma üle"

Et saada aimu, kuidas see käib, esineme raskustes väikefirma omanikuna. Ettevõttel on 3000 eurot maksuvõlgu ning 17 000 euro eest kohustusi tarnijate ees. Soovime firmast kiirelt ja valutult lahti saada.

"Võtaksime ettevõtte üle, firma ostab ära selle," räägib üks teenusepakkuja. Ta tegutseb veebilehe firmamajandus.eu kaudu ja lubab vajadusel juhatusse panna inimese, kes Eestis ei asu. "Teda ei saada enam kätte. Menetlust ei saa selle juhatuse liikmeta teha ja teen bilansi ka korda. Seal ei ole midagi rasket." Bilansi korrastamine tähendab seda, et firmale valetatakse mõned nõuded juurde. Näiteks meile pakub ta, et nõuete summaks võiks olla 35 000 eurot. "Kui maksuamet küsib, siis me oleme mõne firma pealt raha kandnud tagasi, et asi jääks ilus. Et kui me  rahad kätte saame, siis saavad nemad ka oma rahad," räägib ta.

Politsei püüab vaid suuremaid kalu

Kas see on seaduslik ja ega pärast politseiga probleeme tule? "Kriminaalasju antakse iga väikse asja pärast üles, aga politsei ei hakka neid menetlema. Paarikümne tuhande euro pärast on see mõttetu. Oleme võtnud neid firmasid, kus maksuvõlad on ikka sadu tuhandeid, ja isegi siis ei alustata."

Selle teenusepakkuja esindaja kasutab valenime Marek Valdre. Sellise nimega isikut tegelikult ei eksisteeri. Notari aja lubab ta meile panna kas või järgmiseks päevaks ja hinnaks pakub 1070 eurot. Kuid kohtuda ja välja selgitada, kes ta täpselt on, meil ei õnnestu. Notarisse minekuks oleks meil vaja talle eelnevalt firma andmed saata, kuid meie ettevõte on väljamõeldud ja nn pärisfirmat lühikese ajaga ei leia.

Likvideerija: maksuametit ära karda

Teine likvideerija küsib teenuse eest 400 eurot ja kinnitab, et maksuametit ei pea pelgama. "See on nii pikk protsess ja seda on peaaegu võimatu ebaseaduslikuks nimetada, kui see nõndanimetatud tankist ütleb, et tema ostis selle saneerimiseks, aga ei tulnud midagi välja," räägib likvideerija. "See on 10 000st üks, millega maksuamet kohtusse läheb," lisab ta.

Temaga õnnestub meil ka kohtuda, nüüd juba ajakirjanikena. Ta nõustub intervjuuga tingimusel, et jääb anonüümseks, sest maksuamet on pitsitama hakanud.

Hädas ettevõtjal tavaliselt kiire

Mees räägib meile, et nii-öelda tankisti-vahendajad pakuvad ka tavapärast likvideerimisteenust ja esindamist pankrotimenetluses, aga enamasti tahavad võlgadega hädas ettevõtjad firmast kiiremas korras lahti saada ja siis ongi osa võõrandamine ja uue juhatuse paikapanek kõige kiirem variant. Tavalised ongi probleemid maksuameti, inkassode ja muude maksmata arvetega.

"Protsess näeb välja selline, et lepime hinna kokku ja siis läheme notarisse. Mina esindan neid (tankiste - toim) volituse alusel," selgitab ta. Hind sõltub sellest, kui suured võlad ja millised probleemid firmal on.

Tankisti tasu algab suitsupakist ja õllest

Variisikute leidmine pole samuti keeruline. "Teinekord nad pakuvad end ise, ega ma otseselt neid kuskile otsima ei lähe, et ootan haigla ees. Keegi tuttav pakub, keegi kolib Eestist ära," räägib ta. "No selge on see, et nad päris pereisad ei ole, et käivad päevast päeva tööl. Eks neil on ikka kohtutäiturid seljas ja kontod ära blokeerinud. Selge, et puhta lehega inimene sinna etteotsa ei tule," märgib ta. Maksma peab neile kuidas kunagi - mõni küsib paarikümne firma eest 500 eurot, teine küsib seda ühe firma eest, kolmandale saab ettevõtte kirjutada õlle ja suitsupaki eest.

Likvideerija sõnul on turul praegu umbes 15 variisikute vahendajat ja teenuse hinnad jäävad 300 ja 1000 euro vahele. Mõned pakuvad ka näiteks välistankiste ja siis on teenus kallim. "Selleks peab olema sul offshore-firma Belize'is, Panamas, kus iganes," räägib ta.

Libalikvideerija: keegi ei jää tahtlikult võlgu

Enda sõnul ta mõistab, et see ei ole ilus tegevus. "Samas ma mõistan ka neid inimesi. Tavaliselt jääb keegi lihtsalt kuskile võlgu, tal ole väljapääsu ja otsibki lahendust, kuidas jamadest lahti saada. Mis te arvate, et ta läheb maksuametisse ja palub abi," nendib ta.

Tema hinnangul on maksuameti jõudlus selle teemaga tegelemisel tilluke. Maksuamet saab küll võlgu nõuda juhatuse liikmelt, kelle ajal võlad tekkisid, kuid selleks on vaja palju vaeva näha ja kohtus käia. Eelmisel aastal tegi maksuamet 26 menetlusotsust, kus nõudis võlga firma eelmiselt juhatuse liikmelt. Tema firmadele ei ole aga maksuamet ühtegi menetlusotsust teinud.

Vahel on kogu juhatus probleemne
2012.-2014. aastal sai üle 800 maksuvõlga omava äriühingu juhatuse liikmeks variisik. Kokku on variisikuid seatud juhtorganisse üle 900 korra, vahel koosneb juhatus mitmest probleemsest isikust.

Käibemaksukohustuslaste registris on ligikaudu 3000 variisiku kahtlusega äriühingut, moodustades 4% kõikidest registreeritutest.
250 isikut on ettevõtteile korduvalt maksuvõlad tekitanud, kroonilisi firma variisikutele jätjaid on 502.

Niiditõmbajateni ei jõuta
Likvideerijate taga seisavad äriühingud osutuvad tihti usaldusühinguteks, kus vastutav pool ehk täisühing on kustutatud. Usaldusühingu tegevusvaldkond ei ole seotud likvideerimisteenusega, vaid näiteks ehitus- või ka meelelahutusteenuse pakkuja. Likvideerijad kasutavad ka likvideeritavaid firmasid ära, näiteks enda tutvustamisel ja likvideerimisteenuse reklaami ostmisel.

Teenusepakkujate nimed välja ei tule, kasutatakse näiteks teist nime ning erinevatest registritest otsides antud nimega inimest ei leia.
Eraldi klass on professionaalsed likvideerijad, kes koolitavad tankiste, mida nad öelda võivad ja mida mitte. Teenuse müüjad ja telefonile vastajad on enamasti Eesti kodanikud.

Maksuamet näeb probleemi, ministeerium mitte
Erinevalt maksuametist ei leia justiitsministeerium, et maksuvõlgadega firmade juhatuse liikmete või omanike vahetuse tõttu peaks majandustegevust keelama hakkama.

Ministeeriumil puudub piisav teave variisikute probleemile hinnangu andmiseks, vastas justiitsministeeriumi avaliku õiguse talituse juhataja Illimar Pärnamägi maksuameti avalikule kirjale, milles amet variisikute probleemi ning selle ulatust esile tõstab. Vastukiri maksu- ja tolliametile on aga alles ministeeriumil koostamisel.
Pärnamägi ei näe libalikvideerijates probleemi.

Kui ettevõtja rikub lõpetamisel majandustegevuse nõudeid, saab teda karistadamMajandustegevuse seadustiku üldosa meetmetega.


KOMMENTAAR
Notarid: sisetundega tehingut ei takista
Notarite Koja esimees Anne Saaber
Statistikat, kui palju variisikute tehinguid on notarid suutnud tõrjuda, ei ole võimalik koostada, kuna selliseid ärajäänud tehinguid ei dokumenteerita. Variisikutega seotud juhtumeid esineb sageli, nii osa võõrandmise tehingute kui juhatuse liikmete muudatustega seotud toimingutega.
Üsna sagedasti on notaril piisav alus kahelda, et inimene ei ole otsusevõimeline või ei suuda ta mõista tehingu sisu ja selle tagajärgi. Samas on notari võimalused tehingu takistamiseks piiratud - keelduda saab vaid seaduses sätestatud juhtudel. Inimlik kahtlus või sisetunne, et tegu võib olla variisikuga, selleks aga ei ole.

Maksuamet: tankist võlast ei vabasta
Maksu- ja tolliameti sissenõudmise erimenetluse talituse peajurist Triin Kutberg
Tankistiteenuse ostmine ei vabasta juhatuse liikmeid maksuvõlast. Maksumenetlust alustatakse isiku suhtes, kelle juhatuse liikmeks olemise perioodil võlg tekkis. Lubadus, et vabaned oma kohustustest, on tühipaljas õhk ja tankistiteenuse pakkujate pealiskaudseid lubadusi ei maksaks uskuda. Maksuamet saab maksuvõlga sisse nõuda vastavalt olukorrale kuni viis aastat.
Likvideerimisteenuse pakkujatega puutub maksuamet enamasti kokku läbi mingi menetluse. Enamasti on tegemist siiski tagajärgedega tegelemisega, kuna ameti jaoks on oluline leida üles isik, kelle ajal maksuvõlg tekkis.

 

 

 

 

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
10. June 2014, 14:38
Otsi:

Ava täpsem otsing