Baltimaad ja Poola ei taha itaallast ELi välispoliitikat juhtima

Sirje Rank 14. juuli 2014, 10:02

Reas Ida-Euroopa maades eesotsas Balti riikide ja Poolaga on kaheteistkümnendal tunnil - enne kolmapäeval toimuvat Ülemkogu - tekkinud tugev vastusseis Itaalia praeguse välisministri nimetamisele Euroopa Komisjoni järgmiseks kõrgeks välisesindajaks Catherine Ashtoni järel, kirjutab tänane Financial Times.

Peamine põhjus on, et praegune ELi eesistujariik Itaalia pole Venemaa käitumise suhtes Ukrainas võtnud piisavalt tugevat seisukohta.

Kui tänavu veebruarist saadik Itaalia välisministriks olnud Federica Mogherini saatis Venemaa presidendile Vladimir Putinile läinud nädalal kutse oktoobris Milanos toimuvale ELi ja Aasia riikide tippkohtumisele, on ka mitmed teised Venemaa suhtes tugevamaid sanktsioone pooldavad riigid asunud Poola ja Balti riikide seisukohta toetama, kirjutab leht.

"Harva on vastuseis nii avalik," tunnistas üks diplomaat lehele.

Mogherini vastu kasvab skepsis ka Euroopa Parlamendis - ta on ametis olnud vaid tänavu veebruarist. FT kirjutab, et tal ei ole ei kogemust ega kaalu. Samas on tema kandidatuuri toetamas Prantsusmaa, kinnitas Prantsusmaa president nädalavahetusel telefonivestluses Itaalia peaministriga.

Lehe andmeil on vähe lootust, et kõrgeks välisesindajaks võiks saada ka Poola välisminister Radoslaw Sikorski või Rootsi välisminister Carl Bildt.Võimaliku kompromisskandidaadina nimetatakse  ELi arenguabi volinikku, Bulgaariast pärit Kristalina Georgievat.

ELi valitsusjuhid arutavad ELi tippametikohtade täitmist sel kolmapäeval. Siis on võimalik arutada ka uute rangemate sanktsioonide kehtestamist Venemaa suhtes. Itaalia on neid riike, kes rangemaid sanktsioone ei toeta.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    14. July 2014, 10:26
    Otsi:

    Ava täpsem otsing