Sirje Rank • 17. juuli 2014 kell 0:38

Rõivas: Ansipit peetakse tippameti vääriliseks

Euroopa Liidu tippametikohtade täitmisel on aruteludes arvestatava kandidaadina läbi käinud ka Eesti endise peaministri ja nüüd volinikukandidaadi Andrus Ansipi nimi, möönis peaminister Taavi Rõivas varahommikul Brüsselis lõppenud Ülemkogu järel.

"Seda, et eestlast peetakse vääriliseks Euroopa absoluutsesse tippametisse, on suur tunnustus nii Andrus Ansipi tööle peaministrina kui ka Eesti riigile," ütles Rõivas. "Tähendab, et Eesti poolt oli õige otsus saata tugev kandidaat."

Hommikusse veninud Ülemkogu siiski kokkuleppele ei jõudnud, kellest saab ELi välispoliitika kõrge esindaja või kes hakkab Herman Van Rompuy järel juhatama Ülemkogu ja eurogrupi riikide tippkohtumisi. Ansipi nimi on võimaliku kandidaadina läbi käinud just Ülemkogu juhataja rollis, kus suurimaid šansse on nähtud Taani praegusel peaministril Helle Thorning-Schmidtil.

"Lõplike otsusteni me ei jõudnud, otsime konsensust," ütles Rõivas, kiites, et nii olulisi küsimusi ei püüta lahendada hääletuse teel, mis jätaks hulga liikmesriike rahulolematuks.

Eelkõige Balti riikidel ja Poolal oli suuri reservatsioone välispoliitika kõrgeks esindajaks välja pakutud Itaalia välisministri kandidatuuri suhtes.

Rõivase sõnul jäi kokkulepe sündimata, kuna tahetakse siiski n.ö pakett-tehingut. Et tippametites oleksid paigas ja tasakaalus nii poliitilised jõud kui meeste-naiste osakaal. Samuti võiks vähemalt üks kandidaat tulla 2004. aastal või hiljem ELiga liitunud riikdiest.

"Ei saa kontekstiväliselt ühte inimest paika panna," ütles Rõivas.

Ülemkogu eel kirjutas meedia, et Herman Van Rompuy eesmärk oli vähemalt kõrge välisesindaja isik sellel Ülemkogul kokku leppida. Nüüd tullakse uuesti kokku augusti lõpus.

Järgmise nädala jooksul peaksid kõik liikmesriigid esitama oma volinikukandidaadid. Rõivase sõnul huvitaks Eestit selline volinikuportfell, mis vastaks Eesti riigi strateegilistele huvidele. Kõik selgub koos uue komisjoni koosseisuga.

Hetkel kuum