Hiina  majandus annab ohtlikke märke

15. august 2014, 00:00

Kuigi Hiinast võib ühel hetkel saada maailma suurim majandusriik, annavad hiljutised statilistilised näitajad märku kasvavatest probleemidest nii riigi majanduskasvu kui ka võlakoormuse osas.

Analüütikute hinnangul võib Hiina järsk krediidikasvu aeglustumine juulis anda signaale kasvava maksejõuetuse riski kohta. Kui see risk peaks ka lahtuma, jääb siiski üles küsimus, kuidas turgutada kinnisvara müüki, mis moodustab suure osa kohalikust SKPst.

Nõnda juhib Societe Generale ökonomist Wei Yao tähelepanu asjaolule, et varipanganduse kasvu ajajärk on läbi saanud, kuid nõudlus eluasemete järele langeb edasi.

Lisaks on Hiina võlakoormus, mis on mõne spetsialisti hinnangul paisunud 250%ni SKPst, olnud riigi peamiseks probleemiks juba aastaid. See on omakorda kasvatanud hirmu, et suur laenamise laine annab uut hoogu ohtlikule kinnisvaramullile ja tööstussektorite ülevõimsusele. Peamiselt kardetakse seda terasetootmise, kaevandamise ja päikeseenergia tootmise valdkonnas, mis kukuvad kokku, juhul kui majanduskasv aeglustub ja Beijing asub üleliigseid investeeringuid tõrjuma.

Juulis kukkus pankade rahastamise kogusumma (TSF) 273,1 miljardile jüaanile. See näitab, et Hiina majandusse suunatav rahasumma kasvas kõige vähem alates finantskriisi algusest 2008. aasta oktoobris.

Hirm languse ees. Kui ka valitsus suudab oma reformidega hullema ära hoida, siis annavad sellenädalased majandusnäitajad Hiina majanduse tuleviku kohta siiski ohtlikke märke.

Yao märkis, et kinnisvara müük kukkus juulis aastaga 16,3%, mis on lausa masendav, kuna kinnisvara moodustab hinnanguliselt 20% Hiina SKPst.

“See on väga häiriv, kuna mitu kohalikku omavalitsust lõdvendasid just möödunud kuudel eluaseme ostmise tingimusi,” märkis ta ning lisas, et augusti ja septembri kinnisvara müügi statistikat tuleb eriti pingsalt jälgida.

Kui müük ei stabiliseeru, siis ootab meie üldist majandust ees väga järsk langus, lisas ta.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
14. August 2014, 18:26
Otsi:

Ava täpsem otsing