Juhan Lang • 19. august 2014 kell 7:38

Kullale soodsad tõrked jäävad ära

Kulla hinnatõusu lugu põhines paljuski sellel, kui suurt riski nähakse finantssüsteemi toimimisele tervikuna, leidis SEB privaatpanganduse strateeg Peeter Koppel.

Järgneb Peeter Koppeli kommentaar:

Kullatootjatesse raha paigutava investori jaoks on vaatamata kõigele olulisim asjaolu see, milline on nägemus kulla hinna edasisest liikumisest. Kullakaevandajad on võimalus võtta võimendusega/ kõrge beetaga nägemus kulla hinna suhtes. Edasi tuleks liikuda üldiselt üksikule ning hakata iga ettevõtte valuatsiooni vaatama. Samas ma pole kindel, et see on väikeinvestori jaoks kõige mõttekam. Pigem eelistada kullakaevandajate ETFe (börsil kaubeldavaid fonde), kui kulla hinna nägemus on positiivne.

Mis puudutab kullatootjate populaarsust, siis mina saan rääkida meie juhitavatest portfellidest. Jah, meil on ajalooliselt olnud kullatootjate börsil kaubeldav fond ning me käsitlesime seda just võimalusena panustada kulla hinnale teatud mõttes võimendusega ja läbi aktsiariski. Praegusel hetkel meil kulda ega kullatootjaid portfellides pole, sest kulla story põhines paljuski selles, kui suurt riski nähakse finantssüsteemi toimimisele tervikuna. Hetkel valitsevas paradigmas näib, et võimalikele tõrgetele vastatakse trükimasinaga ning kulla hinnale soodsamat sorti tõrked finantssüsteemis jäävad ära. Tekkinud on kontekst, kus tootlikud varad on huvitavamad ka seni kulda armastanud investorite hulgas.

Suurematel kullakaevandajatel on läinud hästi, sest kulla hind on oma eelmise aasta langusest kergelt korrigeerunud. Arvestades, et kullakaevandajad kaotasid eelmisel aastal läbilõikes julgelt poole oma väärtusest, on mul raske käesoleva aasta tõusu pidada väga millekski muuks kui tehniliseks korrektsiooniks.

Hetkel kuum