Sirje Rank • 3. september 2014 kell 9:52

Obama: Eesti ei ole kunagi enam üksi

USA president ütles täna Tallinnas ühisel pressikonverentsil Eesti Vabariigi presidendi Toomas Hendrik Ilvesega, et väisab Eestit, et esile tõsta Eestit kui edulugu taasiseseisvunud riikide seas ning tänada kui usaldusväärset ja julget partnerit NATO koostöös.

"Olen siin, sest Eesti on väga eeskujulik liitlane," ütles Obama. USA president tõstis esile Eesti sõdurite osalemist missioonidel Afganistanis ja Iraagis. Samuti seda, et Eesti ühena vähestest NATO riikidest panustab kaitsekulutustele kohustuseks võetud mahus, 2% SKPst. Obama märkis ära ka Eesti kõrge IT taseme ja rolli NATO kaitsmisel küberrünnakute eest.

Vastates ERRi küsimusele, kas ei oleks aeg tühistada NATO ja Venemaa 1997. aastal sõlmitud kahepoolsete suhete alusakt, mida Venemaa on jämedalt rikkunud, möönis Obama, et julgeolekuolukord on toonasega võrreldes muutunud.

"Olukord on selgelt muutunud," ütles Obama. "See on teema, mida arutada Walesis (homme algaval NATO tippkohtumisel - toim.). Aga prioriteet on kindlustada, et poleks mingit kahetimõistmist, mis puudutab artikkel 5 kehtimist."

See kollektiivkaitse lubadus on "murdmatu, vankumatu ja kehtib alati," ütles Obama. "Eesti ei ole kunagi üksi."

Sellele viitab Obama sõnul ka USA sõjaväelaste nähtav kohalolek Eestis.

"USA sõjaväelaste kohalolek saadab selge sõnumi, et võtame neid liikmesriike tõsiselt," ütles Obama, lubades siia piirkonda täiendavaid õppusi ja lisa õhturbemissioonidele.

Obama lisas, et muutunud olukorras ei tule üksnes tagada, et praegune heidutus oleks efektiivne, vaid et NATO oleks ka edaspidi valmis olema oma ülesannete kõrgusel. Nii tuleb NATO-l oma võimekus üle vaadata ja kaasajastada. Oluline on, et iga NATO liige annaks oma osa.

"Ukrainas toimuv on traagiline, aga see annab meile võimaluse vaadata värske pilguga üle, mis on vaja teha, et NATO kohustused on täidetud," ütles Obama.

Venemaa suhtes tuleb Obama sõnul jätkata sanktsioonide karmistamist, kuni riik ei ole valmis otsima kriisile mitte üksnes sõnades, vaid ka tegudes poliitilist lahendust.

Hetkel kuum