Silvano pimestav dividenditootlus

19. oktoober 2014, 16:00
Naiste pesu kauplus Kristiine keskuses, Silvano Fashion Grupp
https://www.aripaev.ee/storyimage/EA/20141019/BORS/141019655/AR/0/Milavitsa,-Silvano-Fashion-Grupp.jpg

Pesutootja Silvano Fashion Grupp teatas neljapäeval aktsionäride erakorralisest üldkoosolekust, kus tehakse ettepanek maksta tänavu aktsionäridele täiendavaid dividende 0,20 eurot aktsia kohta. Sel aastal on juba makstud 10 senti dividende aktsia kohta. See teeb pikaajaliste aktsionäride dividenditootluseks 16,5%. Tänavu kõige paremal S&P 500 aktsial on dividenditootlus 9%.

Uudise toel rallis Silvano aktsia reedel Tallinna börsil 12,35%, aktsia hind on tõusis 1,82 eurole. "Käesolev dividend kaugeltki ei kompenseeri meie pikaajalisemate investorite poolt kaotatud raha," tõdes Silvano FG juht Märt Meerits.

"See on pigem probleem ja me anname endast maksimumi selleks, et investorid meid taas usaldama hakkaksid. Aga sellele eelnevalt peavad investorid saavutama (taas)usalduse turgude suhtes, kus Silvano tegutseb."

20 senti aktsia kohta on rahalises vääringus ettevõtte jaoks 7,8 miljonit eurot. "Võrreldes seda raha meie vaba sularahavaruga, ei näinud me käesolevas dividendiettepanekus probleemi," märkis Meerits. "Samuti, vaadates SFG ajaloolisi dividendimakseid perioodil 2011-2012 väljamaksed toimunud summas rohkem, kui meie esialgne, juunikuus kinnitatud kasumijaotus ette nägi. Olime siis kõvasti konservatiivsemad tulevikuväljavaadete osas."

Mullu maksis Silvano aktsionäridele aktsia kohta kokku 20 senti, siis juunis tegi ettepaneku maksta 10 senti aktsia kohta. Toona muutis ettevõtte veel aktsiate tagasiostmise programmi nii, et 1. juulist 2014 kuni 30. juunini 2015 võib tagasi osta maksimaalselt miljon aktsiat. Tagasiostuprogrammi raames võib osta aktsiad kuni kahe eurose hinnaga.

Naases ootuspärasele teele

LHV ootas kevadel, et Silvano jaotaks aktsionäridele 18 senti aktsia kohta, seda vaatamata ettevõtte majandustulemuste nõrgenemisele alates 2013. aasta kolmandast kvartalist. "Tuginedes ettevõtte tugevale finantspositsioonile ja võimekusele raha genereerida pidasime seda tol hetkel pigem isegi üsna konservatiivseks ootuseks," märkis LHV vanemanalüütik Joonast Joost. "Tegelikuks väljamakseks kujunes siiski vaid 10 senti aktsia kohta, mis meie hinnangul viitas ettevõtte ettevaatlikule ja äraootavale lähenemisele nõrgenenud majanduskeskkonnas."

Seega asjaolu, et ettevõttel on täiendavate dividendide maksmise võimekus, ei tule pangale iseenesest üllatusena. "Siiski tuleb tõdeda, et selline aasta keskel täiendavate dividendide maksmine ei ole tavapärane praktika ning pärast kevadisi ettevaatlikke dividende ei osanud me 20 sendist täiendavat dividendi novembri kuus oodata," tõdes Joost.

LHV on oodanud, et tänavu esimesel poolaastal nähtud käibe ja kasumi langus aeglustuks kolmandas kvartalis olulisel määral. "Samas on Venemaa makromajanduslik keskkond viimastel kuudel jätkanud nõrgenemist, mis vastukaaluks räägib Silvano majandustulemuste hoogsa nõrgenemise jätkumise võimaluse poolt," märgib ta.

"Tänaseks hetkeks on ettevõtte juhtkonnal ilmselt juba suures plaanis teada, milliseks kvartali tulemused kujunesid ning milline neist kahest stsenaariumist realiseerus." Joost leiab, et eeldatavasti oli see ka oluline sisend neljapäeval avaldatud dividendide ettepanekus. "Ilma ise tulemusi teadmata on täna keerukas anda hinnangut täiendava dividendi otsuse võimalike tagamaade kohta," tõdes ta. Viimasel neljal aastal on Silvano kolmanda kvartali tulemused avaldanud vahemikus 8-15 november.

Swedbank ootab ka tulevikus dividende. Swedbanki analüütik Andrej Rodionov sõnul oli täiendavate dividendide ettepanek ootamatu, kuid ta ei näe selles mingit draamat. Ta selgitas, et kuna ettevõtte on juba tänavu dividende maksnud  0,1 eurot aktsia kohta, siis täiendavate dividendide jaoks tuleb raha neil vaevata.

"Silvano on olnud helde oma aktsionäridega, makstes dividende viimastel aastatel. Usun, et Silvano on ka piisavalt võimas, et jätkata oma helde kasumi jaotamise poliitikat ka tulevikus ehk aastatel 2014-2015 0,15 eurot aktsia kohta," lausus Rodionov.

Ta lisas, et otsus maksta veel dividende võib tähendada seda, et Silvano põhiturgudel on majanduse olukord investeeringute jaoks halvenenud. "Pikemas perspektiivis on see samm aktsionäridele kasulik. Ettevõtte jätkab oma raskelt teeninud raha jagamist, pakkudes aktiivset tootlust," sõnas Rodionov. "Aga see on täpselt nii, et teod räägivad hiljem kui sõnad."

Laenudest prii

Silvano Fashion Group finantsseis on Meeritsa hinnangul tugev. "Kogu ettevõtte tegevust finantseerime aktsionäride ja puhaskasumi arvelt. Tänavu juuni lõpus moodustas SFG Grupi rahaliste vahendite maht 17,5 miljonit eurot. "Vaadates tervikuna 2013. aastat ning 2014. aasta esimest poolt, on selge, et ettevõte suudab raha teenida ka väiksemate müügimahtude juures," tõdes Meerits.

"Samuti on ettevõtte ümber olnud palju kära - alates majanduskeskkonna mõjudest ja lõpetades spekulatsioonidega riiklikest huvidest. SFG juhatus on olukorda jälgides vaadanud nii ettevõtte finantssuutlikkust kui ka kuulanud ära investorite kogukonna tagasiside."

Olukorras, kus globaalses plaanis hinnatakse ettevõtteid nende potentsiaali põhiselt, tegutseb ettevõtte Meeritsa sõnul nende reaalsest olukorrast lähtuvalt ning soovivad oma investoritele lisada kindlust - seda läbi stabiilsete dividendimaksete. Juhatus on teinud oma ettepaneku nõukogule, nõukogu on ettepanekut kaalunud ja selle aktsepteerinud ning selle tulemus on täiendav kasumijaotuse ettepanek.

Silvano kutsus kokku erakorralise aktsionäride üldkoosoleku, mis toimub 7. novembril kell 12 Radisson Blu Hotel Olümpias.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
18. October 2014, 21:38

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris Hetkel eetris

Äripäeva raadio viimased saated

Kõiki viimased raadio saated
Otsi:

Ava täpsem otsing