Ukrainas täna toimuvatel parlamendivalimistel oodatakse suurimat toetust president Petro Porošenko parteile, mis võiks luua tugevama aluse vajalikeks muudatusteks.
Valimisteks on palju on kandidaate sõjaväelaste, Maidani aktivistide ja ajakirjanike seast, et täita poliitiline vaakum, mis jäi tagandatud presidendi Viktor Janukovitši Regioonide parteist. Selle peamine valijaskond oli Krimmi poolsaarel ning Ukraina idaosas. Ka endise peaministri Julia Tõmošenko parteil võib olla keeruline valimiskünnisest üle saada.
"Ma näen seda uut põlvkonda (poliitikuid - toim) kui uut lainet," ütles Kiievi Penta uurimisinstituudi politoloog Volodõmõr Fesenko agentuurile Bloomberg. "Ma ei ole kindel, et nad suudavad süsteemi muuta, aga nad lükkavad selle protsessi käima."
"Riigiaparaadi reform on kolossaalne ülesanne. Äri ja poliitika on omavahel sõna otseses mõttes orgaaniliselt seotud," ütles Otilia Dhand, Londoni Teneo Intelligence'i analüütik.
Ukraina uus juhtkond on sõlminud ELiga assotsiatsioonileppe, mille vabakaubandusosa jõustub küll alles 2016. aastal, kuid gaasikõnelused Venemaaga on läheneva talve ees alles pooleli, septembri algul sõlmitud relvarahu püsib vaevaliselt ning rahva seas süveneb skepsis - mingeid suuremaid muutusi pole Janukovitši kukutamisest toimunud, korruptsioon on kõikjal.
Majanduslangust prognoosib Ukraina keskpank tänavu 8%, grivna on odavnenud ligi 60% ja inflatsioon on ligi 19%. Lubatud välislaenudest ei piisa.
Läinud nädalal läbi viidud arvamusuuringu järgi toetas Porošenko parteid 30% küsitletust, kel oli selge eelistus. Teisel kohal oli 13%ga Radikaalne partei ja kolmandal 11%ga peaminister Arseni Jatsenjuki Rahvarinne. Tõmošenko partei toetus oli 7,5% ja Janukovitši toetajatest moodustunud opositsiooniploki toetus 6%. Kokku küsitleti 2025 inimest.
Esimesi tulemusi lävepaku küsitlustelt on oodata õhtul peale kella kaheksat kohaliku aja järgi, kui valimisjaoskonnad suletakse.
Venemaa on lubanud tänaste valimiste tulemusi tunnustada, kuid näeb samal ajal vajadust, et separatistide kontrolli all piirkonnad saaksid läbi viia omad valimised, ütles läinud nädalal Venemaa presidendi Vladimir Putini administratsiooniülem Sergei Ivanov.