Fredy-Edwin Esse • 7. november 2014 kell 6:53

Luksemburg kui maksude võlumaailm

PricewaterhouseCoopersi (PWC) Luksemburgi peakontor.  Foto: epa

Oma maksukoormust ligi nulli soovida viivad tuntud suurfirmad on konsultatsioonifirma PwC toel sõlminud salajasi maksulepinguid ning säästnud maksude mittemaksmisega miljardeid dollareid.

-    Pepsi, IKEA, AIG, Coach, Deutsche Bank ja ligi 340 muud firmat sõlmisid Luksemburgiga salajased maksulepingud, mis lubasid firmadel oluliselt vähendada enda rahvusvahelist maksukoormust.

-    PricewaterhouseCoopers aitas rahvusvahelistel firmadel saada Luksemburgilt vähemalt 548 maksuotsust ajavahemikul 2002 kuni 2010. Need legaalsed salajased tehingud sisaldasid keerukaid finantsstruktuure eesmärgiga drastiliselt vähendada maksukoormust.

-    Suurfirmad on läbi Luksemburgi liigutanud sadu miljardeid dollareid ning säästnud maksude pealt miljardeid. Osad firmad on suutnud Luksemburgi abiga viia enda tulumaksumäära alla 1%.

-    Mitmel juhul polnud miljardeid dollareid liigutavatel suurfirmade tütardel Luksemburgis peaaegu mingit äri. Üks populaarne aadress, 5 rue Guillaume Kroll, on koduks üle 1600 ettevõttele.

Maailma uurivate ajakirjanike ühendus ICIJ avalikustas sel nädalal, kuidas suurfirmad nagu Pepsi, IKEA, FedEx jt on liigutanud sadu miljardeid dollareid läbi Luksemburgi ning koos sellega säästnud maksude pealt miljardeid. Salajaste lepete alusel ei pea firmadel isegi mingit erilist äritegevust Luksemburgis olema.

80 uurivat ajakirjanikku 26 riigist töötasid läbi ligi 28 000 lehekülge konfidentsiaalset materjali, mis tõestab, kuidas suurfirmad oma skeeme teostasid.

Suurfirmad saavad säästa miljardeid maksude pealt läbi keerukate raamatupidamis- ja õigusstruktuuride, mis võimaldavad kantida kasumeid madala maksumääraga Luksemburgi riikidest, kus need firmad tegutsevad ning kus on kõrgemad maksumäärad. Osadel juhtudel näitavad lekitatud dokumendid, et pärast kasumite ümbersuunamisi õnnestus firmadel maksta vähem kui 1% tulumaksu.

Euroopa Liit on juba mitmeid kuid üritanud võidelda Luksemburgi tahtmatusega anda ELile üle maksuinfot seoses Amazoni ning Fiat Finance'iga sõlmitud maksulepingutega, mis liidu hinnangul on vastuolus ELi seadustega.

Lekkinud dokumendid puudutavad peamiselt maailma ühe suurima konsultatsioonifirma PricewaterhouseCoopers kliente ning näitavad, kuidas firma vahendas keerukaid skeeme. Nende andmete põhjal on näha, kuidas PwC maksunõunikud aitasid luua finantsstrateegiaid nagu näiteks laenud tütarfirmade vahel ja muid nippe, mille eesmärk oli vähendada või sootuks ära kaotada maksustatav tulu.

Üks eredamaid näiteid on USAs baseeruv kiirkuller FedEx, kes lõi Luksemburgis kaks tütarfirmat, mis kantis raha Mehhiko, Prantsuse ja Brasiilia harudest FedExi Hongkongi tütarfirmasse. Mehhikost viidi kasum suuresti maksuvabade dividendidena edasi Luksemburgi. Luksemburg nõustus maksustama ainult veerand protsenti sel viisil Hongkongi minevat raha, mis tähendas, et 99,75% tulust oli maksuvaba.

Luksemburgi ametnike sõnul ei tuleks süüdistada riigi maksusüsteemi. “Luksemburgi maksusüsteem on konkurentsivõimeline ja selles ei ole midagi ebaõiglast ega ebaeetilist,” ütles intervjuus ICIJ-le poolriikliku agentuuri Luxembourg for Finance tegevjuht Nicolas Mackel. “Kui firmadel õnnestub alandada enda maksumäär väga madalaks, siis see ei ole ühe maksusüsteemi probleem, vaid mitmete süsteemide koostöötamise probleem.”

Lahvatanud skandaal paneb ebamugavasse olukorda äsja ametisse astunud Euroopa Komisjoni presidendi Jean-Claude Junckeri. Just tema ametiajal Luksemburgi peaministrina on enamik ICIJ avalikustatud maksulepinguid sõlmitud.

Juncker on küll lubanud uues ametis võtta maksudest kõrvalehoidjad luubi alla, kuid ta on ka väitnud, et tema enda riigi maksusüsteem on täielikult kooskõlas ELi seadustega. Praeguse süsteemi alusel saavad maksunõustajad nagu PwC ja teised esitada enda korporatiivsed struktuurid ja tehingud, mis ongi maksude vältimiseks loodud, misjärel saadakse kirjalik kinnitus, et Luksemburgi rahandusministeerium suhtub soosivalt nende plaani.

“See on nagu enda loodud maksusüsteemi viimine valitsusele, millele saad juba ette õnnistuse,” kommenteeris ICIJ-le Connecticuti ülikooli maksunduse professor Richard D. Pomp. “Ja enamik neist kiidetakse heaks. Luksemburgil on väga maksumaksja sõbralik amet.”

Nö eralepingud on Luksemburgis legaalsed, kuid maksuametnikud teistes riikides võivad nende legaalsuse küsimärgi alla panna, kui nende hinnangul ei tundu lepingud kohalike seadustega kooskõlas olevat.

Enda kaitsmiseks on PwC asunud rünnakule. Nende sõnul põhineb ICIJ artikkel “aegunud” ja “varastatud” andmetel. Firma sõnul on nende antav maksunõu ja -abi on kooskõlas kohalike, Euroopa ja rahvusvaheliste maksuseadustega ning juhindub PwC globaalsest maksujuhisest.

Hetkel kuum