Sirje Rank • 6. november 2014 kell 10:30

Ikea sai maksude vähendamiseks abi

Ikea kauplus Münchenis  Foto: epa

Rootsi mööblihiid Ikea oli nende firmade hulgas, kes on Luksemburgis saanud soodsaid maksukokkuleppeid, mis maailma uurivate ajakirjanike ühendus ICIJ sel nädalal avalikkuse ette tõi.

Need kokkulepped on võimaldanud firmadel oma maksuarvet oluliselt vähendada.

Rootsi firmadest puudutab lekkinud maksuinfo veel selliseid ettevõtteid nagu riskikapitalifirmad EQT, IK, Altor ja Nordic Capital, teatab Rootsi raadio uudistesaade Ekot, mis on saanud nende dokumentidega tutvuda.

Nordic Capitali finantsjuht Klas Tikkanen ütles raadiole, et paljud firmad eelistavad Luksemburgi, kuna seal saab maksuametilt siduva lubaduse, et firma omanikke ei maksustataks topelt.  

Taani europarlamendi saadik Jeppe Kofod leiab, et Euroopa Komisjoni uus juht Jean-Claude Juncker võib ametist ilma jääda, kui selgub, et ta oli endise peaministrina sellest teadlik, et Luksemburg võimaldas Taani ja teiste Euroopa Liidu riikide ettevõtetel oma maksukohustust vähendada.

„Meil on vaja Junckerilt selget garantiid, et ta ei olnud isiklikult seotud millegi seadusevastasega ega seganud sellesse ka riiki. Kui ta seda anda ei suuda, ei sobi ta komisjoni juhtima,“ kirjutas Kofod kommentaaris Taani uudistebüroole Ritzau.

Hetkel kuum