Alyona Stadnik • 7. november 2014 kell 7:41

Suurkelmuse osalised mõisteti süüdi

Letofin Tradingu kriminaalasja osalised   Foto: Eiko Kink

Harju maakohtus jõudis kolmapäeval lõpule Jüri Mõisa osalusega OÜ Letofin Trading maksupettuse kriminaalasja arutamine. Kohus mõistis viimase kohtualusena kuriteos süüdi firma endise juhatuse liikme Sander Maasiku.

Juba 16. oktoobril mõistis kohus kokkuleppemenetluses suures ulatuses maksude maksmisest kõrvalehoidmise eest süüdi ettevõtte Letofin Trading ning selle juhatuse liikme Leonid Eivini. Samuti mõisteti süüdi maksukuriteole kaasaaitamises Andrei Malitski, Igor Karlson, Toomas Palu ja German Alkin.

OÜ Letofin Trading juhatuse teise liikme Sander Maasiku osas jätkas kohus esialgu asja arutamist üldmenetluses, kuid ka tema nõustus hiljem kokkuleppemenetlusega ja 5. novembril mõistis kohus ta süüdi maksukuriteole kaasaaitamises.

Kohus määras pankrotistunud Letofin Tradingule rahalise karistuse 50 000 eurot. Kuue süüdistatava osas, kelle roll kuriteo toimepanemisel oli väike, lõpetas kohus kriminaalasja oportuniteedi korras ning nad peavad karistuseks maksma 1200-9000 eurot.

Enamikule süüdistatavale määrati ka kuni kolme aasta pikkune tingimisi vangistus sama pika katseajaga: Leonid Eivin sai tingimisi kolm aastat, Malitski, Alkin ja Karlson said tingimisi kaks aastat, Palu aasta ja üheksa kuud ning Maasik sai aastase katseaja.

Kuna OÜ Letofin Trading on pankrotis, siis vabastas kohus ettevõtte kontodel arestitud üle 500 000 euro võlausaldajate nõuete täitmiseks. Pankrotipesas on peamine maksu- ja tolliameti maksunõue, millega on seotud ka see kriminaalasi. Maksukahju sissenõudmisega tegeleb maksu- ja tolliamet.

Oktoobri keskel tehtud kohtuotsus on tänaseks jõustunud. Süüdistatavatel on võimalik sel nädalal langetatud otsus vaidlustada 15 päeva jooksul.

Mõis loodab oma raha tagasi saada

Letofin Tradingu ühe aktsionäri ja endise nõukogu liikme Jüri Mõisa sõnul on ta püüdnud hoida protsessil silma peal, kuid viimased kaks aastat ei ole tal asjale ligipääsu olnud.

Kuigi maksukelmuse kriminaalasi on läbi, ei ole see Mõisa jaoks lõppenud. „See asi ei ole veel lõppenud. Minu huvi on seal pankrotipesas olev raha,“ märkis Mõis. Talle kuulus 30% ettevõttest.

Mõis lisas, et maksuametil nõuet pankrotipesas ei ole, pankrotihaldur on ka keeldunud neid nõudeid tunnistamast. „Kummaline protsess,“ kirjeldas ta.

Mõisa sõnul on Letofin Trading käibemaksu ära tasunud ning vaidlus käib praegu selle üle, mis alusel paneb maksuamet kellegi teise maksmata käibemaksu Letofin Tradingu kraesse. „Mind ärritab see, milles seisneb Letofin Tradingu kriminaalkuritegu. Selle info põhjal, mis minuni jõudnud, keeldun ma sellest aru saama,“ sõnas Mõis.

Ta lisas, et nõuete kaitsmise koosolek oli ära ning isegi pankrotihaldur ei tunnustanud seal maksuametil nõuet - ning nüüd on pool aastat olnud vaikus.

Kui suurt kahju Mõis Letofin Tradingust sai, ei ole veel selge. „See on ebaõnnestunud investeering,“ tõdes ta.

Mis juhtus?

Põhja ringkonnaprokuratuur esitas tänavu OÜ-le Letofin Trading ja 12 inimesele süüdistuse maksukuritegudes, mille tulemusena jäeti riigile tasumata üle kolme miljoni euro eest makse.

Süüdistuse kohaselt esitas Letofin Trading septembrist 2010 kuni aprillini 2011 maksu- ja tolliametile käibedeklaratsioonides valeandmeid, mille tulemusel jäi maksudena laekumata kokku ligi 3,1 miljonit eurot.

Eesti äriühingute kasutamise eesmärk oli süüdistuse põhjal varjata taimsete õlide tegelikku päritolu ja võimaldada ettevõttel ebaseaduslikult omandada sisendkäibemaksu mahaarvamise õigus ning vähendada seeläbi osaühingu maksukohustust.

Prokuratuur esitas OÜ-le Letofin Trading ning selle juhatuse liikmetele Leonid Eivinile ja Sander Maasikule süüdistuse suure ulatusega maksukelmuses ja maksude maksmisest kõrvalehoidmises.

Maksukuritegudele kaasaaitamises oli süüdistuse all kümmet inimest.

Harju maakohus arestis prokuratuuri taotlusel võimaliku konfiskeerimise tagamiseks üle 770 000 euro väärtuses OÜ Letofin Trading vara.

Hetkel kuum