Alyona Stadnik • 3. september 2014 • 3 min
Jaga lugu:

Suurkelmuse karistus kergenes

Täna jätkus üle kolme miljoni euro eest makse tasumata jätnud ettevõtte Letofin Trading kohtuprotsess, mille uues süüdistuses on prokurör karistusi kergendanud.

Süüdistuse muutmine seisnes selles, et kõiki kohtualuseid süüdistatakse nüüd maksude maksmisest kõrvalehoidmises suures ulatuses. Varem oli esitatud süüdistus lisaks suure ulatusega maksukelmuses.

Protsessile on ülestunnistusi andma oodatud ka ettevõtte nõukogu liikmed, kelle seas on ka Jüri Mõis.

Üldmenetluses süüdistatakse juhatuse liiget Sander Maasikut ja Jevgeni Sergejevit suure ulatusega maksukelmuses ja maksude maksmisest kõrvalehoidmises. Kohtuprotsessi teises osas jätkub kokkuleppemenetlus, milles Leonid Eivin, Toomas Palu, Igor Karlson, Andrei Malitski ja German Alkin ja Jurij Strugovic on saanud süüdistuse maksukelmuses ning maksudest kõrvalehoidmises.

Maasiku kaitsja Andres Simson tegi kohtus ettepaneku, et kuna karistus on kergendatud, siis peaks üle kuulama uuesti kõiki 12 süüdistavat ning ka Letofin Tradingu nõukogu liikmed. „Need isikud tunnistavad Maasiku rolli selles ettevõttes,“ märkis Simson.

Tema sõnul oli Maasik küll Letofin Tradingu juhatuse liige, aga tema põhiroll oli suhelda vaid pankadega, mis tähendab, et sisulises juhtimises ja strateegiliste otsuste tegemistes ta ei osalenud. „Juhatuse liikmena oli tema funktsioon olematu.  Ta oli küll juhatuse liige, aga ühegi tehinguga ei tegelenud ning seda saavad kinnitada teised süüdistatavad ja nõukogu liikmed,“ sõnas kaitsja.

Letofin Tradingu nõukokku kuulusid Jüri Mõis, Valter Aman ja Heldur Veinberg. Simson lisas, et Maasik võeti LetofinTradingussse tööle finantsdirektorina. „Tema ülesanne oli suhelda pankadega ning ressurside leidmisega. Samuti pidi ta jälgima Jüri Mõisa investeeringut,“ selgitas Simson. „Äripartnerite otsimine ei olnud tema töö.“

Simson rõhutas täna kohtus, et Maasik on pangandustaustaga. „Tuleb eristada seda, millega tegeles juhatuse liige Leonid Eivin ja millega tegeles Sander Maasik. Maasik ei ole teinud seda, milles teda süüdistatakse,“ lausus Simson. „Meie seisukoht on, et Sander Maasik ei ole süüdi ja me soovime seda tõendada.“

Prokuröri sõnul on aga hulk tehinguid, mis viitavad sellele, et Maasik teadis toiduõli ostutehingu maksudeklaratsioonis esitatud valeandmete kohta. Prokurör oli nõus, et kõik süüdistatavad tuleks uuesti üle kuulata, lisaks ka nõukogu liikmed. Kõik asjaosalised on juba saanud ka tunnistuste andmiseks kutse. Ilmselt kuulatakse nad üle oktoobris.

Maasik ei tunnistanud täna kohtus oma süüd. Jevgeni Sergejev, kes viibib Ameerika Ühendriikides, ei tunnistanud oma süüd juba raskema karistuse puhul. „See süüdistus on põhjendamatu. Kuna Sergejev ei olnud teadlik nendest tehingutest, siis ilmselt ei tunnista ta ennast ka praegu süüdi,“ märkis Sergejevi kaitsja Risto Käbi. „Ettevõte on meeskonnatöö, kus igal on oma ülesanne.“

***

Mis juhtus?

Põhja ringkonnaprokuratuur esitas tänavu OÜ-le Letofin Trading ja 12 inimesele süüdistuse maksukuritegudes, mille tulemusena jäeti riigile tasumata üle kolme miljoni euro eest makse.

Süüdistuse kohaselt esitas Letofin Trading septembrist 2010 kuni aprillini 2011 maksu- ja tolliametile käibedeklaratsioonides valeandmeid, mille tulemusel jäi maksudena laekumata kokku ligi 3,1 miljonit eurot.

Eesti äriühingute kasutamise eesmärk oli süüdistuse põhjal varjata taimsete õlide tegelikku päritolu ja võimaldada ettevõttel ebaseaduslikult omandada sisendkäibemaksu mahaarvamise õigus ning vähendada seeläbi osaühingu maksukohustust.

Prokuratuur on esitanud OÜ-le Letofin Trading ning selle juhatuse liikmetele Leonidile (sündinud 1966) ja Sanderile (sündinud 1974) süüdistuse suure ulatusega maksukelmuses ja maksude maksmisest kõrvalehoidmises.

Maksukuritegudele kaasaaitamises süüdistatakse kümmet inimest.

Harju maakohus on prokuratuuri taotlusel võimaliku konfiskeerimise tagamiseks arestinud üle 770 000 euro väärtuses OÜ Letofin Trading vara.

 

Jaga lugu:
Seotud lood
Kõik seotud lood
Hetkel kuum Äripäevas

Sellel veebilehel kasutatakse küpsiseid. Veebilehe kasutamist jätkates nõustute küpsiste kasutamisega. Loe lähemalt