Sirje Rank • 6. detsember 2014 kell 18:35

Prantsusmaa president kohtus Putiniga

Kohtumine Vnukovo lennujaamas.  Foto: Scanpix/Reuters

Prantsusmaa president Francois Hollande tegi laupäeval Kasahstanist naastes ootamatu vahemaandumise Moskvas Vnukovo lennuväljal, kus kohtus Venemaa presidendi Vladimir Putiniga.

Kohtumise järel avaldasid presidendid lootust, et saavad kaasa aidata Ukraina kriisi lahendamisele, vahendas Financial Times.

Putini sõnul lepiti kohtumises kokku hiljutisel G20 riikide tippkohtumisel Austraalias, kus Putinile sai lääneriikide liidrite poolt osaks tavatult külm kohtlemine.

„Meie kõnelused on andmas mõningaid positiivseid tulemusi ja ma olen kindel, et teie tänane visiit, selline lühike töövisiit, aitab kindlasti hulga probleeme lahendada,“ tsiteeris leht Putinit.

Ukraina president Petro Porošenko ütles sel nädalal, et on olemas esialgne kokkulepe käivitada 9. detsembril Minskis uuesti rahukõnelused.

Putini sõnul peab Ukraina valitsus lõpetama separatistide kontrolli all piirkondade suhtes kehtestatud blokaadi.

Põgus kohtumine Moskvas leidis aset nädal aega pärast president Hollande'i otsust peatada Venemaale Mistral tüüpi helikopterikandjate üleandmine kuni uue otsuseni. Moskva on ähvardanud kohtusse minna, kui Prantsusmaa laevu Venemaale üle ei anna. Selget seisukohta oodatakse Prantsusmaalt aasta lõpuks.

Leplikumal toonil ütles Putin laupäeval peale kohtumist, et laevade üle andmata jätmine Venemaad väga ei pahandakski, peaasi kui makstud raha tagasi saadakse. Putini sõnul seda teemat sellel kohtumisel Hollande'iga ei arutatud.

Prantsusmaa lääneriikidest liitlased survestavad Pariisi 1,2 miljardi euro suurust laevatehingut tühistama. Hollande on öelnud, et olukord Ukrainas ei võimalda aluseid Venemaale üle anda. 

Hetkel kuum