Pille Ivask • 16 detsember 2014

Vene keskpank tõstis öösel baasintressimäära

Vene rubla kukub kivina.  Foto: epa

Venemaa keskpank tõstis keset ööd baasintressimäära 10,5%-lt 17%-le, kirjutab Financial Times.

„Taoline otsus tehti eesmärgiga piirata devalveerimise ja inflatsiooni riski, mis on hiljuti oluliselt tõusnud,“ lausus keskpank pressiteates. Intressimäära tõsteti viimati viis päeva tagasi.

Venemaa keskpanga andmetel võib Venemaa SKT järgmisel aastal langeda 4,5-4,7%, kui nafta hind on jätkuvalt samal tasemel ehk umbes 60 dollarit barreli kohta.

Lisaks intressimäära tõstmisele teatas keskpank ka välisvaluuta repo-oksjonite laiendamisest 1,5 miljardilt dollarilt viiele miljardile, et anda Venemaa pankadele likviidust.

New Yorgi valuutakauplejad ning analüütikud hindasid, et taoline samm märgib keskpanga viimast pingutust päästa rubla pidurdamatust kukkumisest.

„See on lähenemine, mis on varem töötanud ka teiste pankade jaoks, kelle eesmärk on kaitsta oma valuutat ning turult lühiajalised spekulandid minema ajada,“ lausus Kathy Lien BK Asset Managementist.

„Sisuliselt annab Venemaa keskpank sellega teada, et pank ei lase rublal lõpmatuseni langeda. Viimasel ajal on pank kasutanud erinevaid meetmeid ning näib, et miski pole töötanud. Baasintressimäära tõstmine võib, vähemalt lühiajaliselt, aidata,“ lausus ta. 

Hetkel kuum