Sirje Rank • 16. detsember 2014 • 2 min
Jaga lugu:

Venemaal kasvab kapitalikontrolli tõenäosus

Tänased valuutakursid Moskvas.  Foto: Scanpix/Reuters

Rubla järsu languse jätkumine Venemaa keskpanga jõulisest intressimäära tõstmisest hoolimata süvendab analüütikute arvamust, et kapitalikontrolli kehtestamine on üks väheseid abinõusid, mis keskpangale veel on jäänud.

Rubla vajus USA dollari suhtes täna juba läbi 79 rubla tasemest, ehkki algselt oli keskpanga otsus baasintressimäära 6,5 protsendipunkti võrra 17%-le tõsta rubla tugevdanud.

Detsembris on Venemaa keskpank rubla kaitseks kulutanud 6 miljardit dollarit. Oktoobris kulutati 30 miljardit dollarit, enne kui keskpank novembri alguses rubla kursi vabalt ujuma lasi, vahendas agentuur Bloomberg.

Kapitalikontrolli kaotamine oli president Vladimir Putini teise ametiaja üks olulisemaid verstaposte. Praeguses kriisis on nii Putin kui Venemaa keskpanga juht Elvira Nabiullina kinnitanud, et mingeid plaane kapitali liikumisele uuesti piiranguid panna ei ole. Parlamendist on aga juba kostunud ettepanekuid kohustada firmasid vähemalt pool saadud valuutatuludest seitsme tööpäeva jooksul rubladesse konverteerima.

„Kapitalikontrolli kehtestamine on ilmne abinõu ja kui see ka ei tööta, siis impordikontrolli kehtestamine,“ ütles endine Briti keskpanga rahapoliitika kujundaja Charles Goodhart, kes nüüd nõustab Morgan Stanley't. „Nüüd nad ootavad mõnda aega ja vaatavad, mis tulemused on. Kui tulemusi pole – kehtestavad kapitalikontrolli.“

Venemaa tühistas kapitalikontrolli 2006. aastal, saades nii üheks esimestest areneva majandusega riikidest, mis lubab kapitalil vabalt üle riigipiiride liikuda.

Venemaa peaminister Dmitri Medvedev kutsus täna kokku valitsuse istungi, et olukorda arutada. 10. novembril, mil rubla kauples USA dollari suhtes 47 rubla tasemel, ütles president Vladimir Putin, et Venemaal ei ole plaani kapitali liikumisele uuesti piirangut peale panna.

„Interventsioon oleks vaid naelake katusesse, mida torm on minema viimas,“ ütles Danske banki strateeg Vladimir Miklaševski. „Minema lendavad nii katus kui ka nael.“

Keskpank kasutab järsku intressimäärade tõstmist „esimese kaitseliinina“, ütles JPMorgan Chase & Co Venemaa ökonomist Anatoli Shal. „Kapitalikontrolli kehtestamise tõenäosus on jätkuvalt väga madal,“ kirjutas ta tänases kommentaaris tekkinud olukorrale. „Seda võib vaadata kui viimast võimalust või kui poliitilist instrumenti vastuseks Venemaa veel karmimate sanktsioonide kehtestamisele.“

Venemaa saab poole oma riigieelarve tulust naftast ja gaasist. Brenti toornafta hind langes täna Londonis 2,8% 59,35 dollarile barrelist. See on madalaim tase 2009. aastast.

„Kui nafta hind ei stabiliseeru, siis rehkendame võimaliku kapitalikontrolliga tuleva aasta esimeses kvartalis,“ ütles täna Schroder Investment Management Ltd arenevate turgude ökonomist Craig Botham. „Netoefekt majandusele oleks negatiivne, kuid see tähendaks, et rubla ei nõrgeneks enam nii palju.“

Kapitalikontrolli kehtestamine katkestaks viimasegi investeeringute sissevoo ning tõstaks Venemaa laenukulusid, ütles Botham.

Reitinguagentuurid võiksid sellisel juhul Venemaa investeerimisjärgu reitingust ilma jätta.

Jaga lugu:
Seotud lood
Kõik seotud lood
Hetkel kuum Äripäevas

Sellel veebilehel kasutatakse küpsiseid. Veebilehe kasutamist jätkates nõustute küpsiste kasutamisega. Loe lähemalt