Virge Haavasalu • 4. märts 2015 kell 13:45

Herkel: jagaksime Tallinna omavalitsusüksusteks

Andres Herkel Vabaerakonna valimispeol.  Foto: Raul Mee

Üks punkt, millega Vabaerakond tahab minna koalitsiooniläbirääkimistele, on Tallinna sisuliselt eraldi omavalitsusüksusteks muutmine, mis annaks linnaosadele suurema otsustamisõiguse, rääkis Vabaerakonna juht Andres Herkel.

„Tallinna eraldi omavalitsusteks jagamine või Tallinna ümber koostööpiirkonna tekitamine, mis aitaks lahendada praktilisi probleeme, näiteks tooks ehitusplaneeringute otsustamise linnaossa, mitte linna. See annaks iseseisvust juurde,“ rääkis erakonna juht haldusterritoriaalse reformi kohta tehtavast ettepanekust, mis ei tohiks pelgalt olla kosmeetiline.

Reformi teine pool oleks üleriigiline tasand, mis tähendaks kahetasandilist omavalitsust. Herkeli sõnul on ka teisi variante, aga Vabaerakond ei lepi sellega, et üldse midagi ei toimuks. Peale selle rääkis ta omavalitsuste tulubaasist, mis peaks võimaldama omavalitsustele suuremat iseseisvust.

Maksupoliitikas tõi Herkel esile Vabaerakonna põhiidee tõsta tulumaksuvaba miinimumi nelja aastaga kuni 500 euroni, mida osaliselt kaetaks üksikisiku tulumaksumäära tõusust. „See ei oleks astmeline tulumaks. See kaitseks eeskätt väiksema sissetulekuga inimesi,“ selgitas poliitik. „Kõik, kelle sissetulekud jäävad 2000 eurost allapoole, võidavad. Suurema tulu saajad kaotavad.“

Herkel nentis, et võib olla ka teisi variante tulumaksuvaba miinimumi tõstmise katmiseks, ent Vabaerakonnal ei ole väga palju usku, et seda on võimalik teha alkoholiaktsiisist ja majanduskasvust, nagu seda on räägitud.

Sotsiaalmaks väiksemaks

Teiselt poolt tahaks Vabaerakond vähendada sotsiaalmaksu, mille kaudu saaks teha töökohtade loomise lihtsamaks. Kuidas seda katta, on Herkeli sõnul läbirääkimiste küsimus, mis arutatakse veel eelnevalt erakonna sees ka läbi.

„Oleme ausad, eks meil on erakonna sees seisukohad ka seinast seina. See seisukoht, et sellisel uuel, hapral, veel mitte päriselt paika loksunud struktuuriga jõul on opositsiooni jäämine lihtsam, see vaade on ka levinud. Me ei taha siia mingeid punaseid jooni panna. Punaseid jooni on pandud niigi liiga palju,“ rääkis Herkel.

See, kas Vabaerakond eelistaks neljast erakonnast koosnevat koalitsiooni, ütles Herkel, et nad eelistavad läbi rääkida, enne kui otsustavad. Tema sõnul saavad nad aru, et olukord on keeruline. „Kui võtta analoogia, siis 2007 räägiti ka neljaga ja lõpuks tõsteti üks ukse taha. See võib ka olla üks põhjus, miks sellesse protsessi, kui siseneda, siis väga kaine peaga, mitte ülearu eufooriliselt,“ möönis Vabaerakonna juht.

Reformierakonnaga räägiti juba ka eile. Herkeli sõnul kõneldi erakonnaseadusest, erakondade rahastamisest, riigikogu töökorra seadusest, kooseluseadusest ja puudutati kõige üldisemalt riigireformiga seotud küsimusi. „Homme isekeskis arutame seda, mis puudutab majandust ja maksusid,“ lisas ta.             

Hetkel kuum