Eestis hävitatud ärihiilgus elab edasi Soomes

Jüri Puhk on 80 Soomes elatud aastat hoolimata sagedane Eestis käija.   Foto: Eiko Kink

Nüüdseks Soome suurtöösturiteks muutunud Eesti ajaloo ühe rikkama perekonna Puhkide side Eestiga sai otsa sügisel, mil nad müüsid leedukatele oma Eesti tütarfirma Veski Mati.

Soome suuruselt neljanda jahutööstuse Helsingin Mylly juht on Maret Puhk, kelle vanaisa Eduard Puhk läks Eestist 1934. aastal Soome oma pereettevõtte Puhk ja Pojad veskiäri laiendama. Nad toodavad Mylly-Matti kaubamärgi all, Eestis tuntud kui Veski Mati. Helsingin Mylly eelmine juht oli Mareti isa, Eestis sündinud ja siit viieaastaselt Soome kolinud Jüri Puhk. Jüri isa ja Mareti vanaisa Eduard oli üks viiest kuulsast Puhki vennast. Ettevõte J. Puhk ja Pojad valitses esimeses Eesti vabariigis kogu kohalikku ärieliiti. Lisaks veskiärile kuulus neile ka Ilmarise masinatehas.

Eduard päästis perele rikkuse toonud veskiäri, viies selle Soome. Rikaste ja mõjukatena küüditati tema vennad Siberisse ja perekonna ärihiilguse hävitas nõukogude võim.

Jüri Puhk ja tema järeltulijad meenutavad oma kuulsa perekonna lugu ning räägivad, miks toidab Puhkide äri nüüd Soome majandust. Puhkide Helsingin Myllyl pole Eestiga enam mingit sidet, sest 90ndatel siia loodud tütarfirma müüsid nad sügisel maha.

Vaata ka homset Äripäeva kaanelugu Puhkidest.

Hetkel kuum