Pille Ivask • 9. mai 2015 kell 6:00

Hispaania poliitikas puhuvad uued tuuled

Hispaania lipp  Foto: epa

Kui varem kujutas Hispaania parteimaastik endast kahe partei omavahelist võitlustandrit, siis nüüd hakkavad üha enam mängu sekkuma ka väiksemad tegijad.

Kui võrrelda senist Hispaania parteipoliitikat poksimatšiga, siis võiks seda ette kujutada nii: kui enne ei suutnud kumbki kahest tugevast teisele otsustavat hoopi anda, siis nüüd kaotab üks partei selgelt oma võitlusvormi ning ringi trügivad noored tegijad. Hoope pillutakse vasakule ja paremale ja keegi ei oska ennustada, kes ringis viimasena püsti seisab.

Financial Times kirjutab, et praegu tundub kõige tugevamaid hoope jagavat noor Albert Rivera, kes on üha enam populaarsust koguva Ciudadanose partei juht. Partei loodi algselt selleks, et võidelda Kataloonia piirkonna iseseisvuse eest, ent nüüd on erakond kogunud populaarsust üle riigi. Õigemini on Ciudadanos nõnda populaarne, et on möödunud isegi populistlikust Podemosest. 

Uus poliitika

Rivera istub Kataloonia parlamendihoones asuvas kontoris ning nendib intervjuus Financial Timesile, et Hispaanias on koitmas uus poliitiline ajastu. Varajasem absoluutse enamuse ajastu on läbi saamas – kaks suurt parteid peavad teed andma kahele nooremale.

35aastane Rivera lausus, et Hispaania poliitika tüürib sellises suunas, mis veel mõni aeg tagasi tundus täiesti võimatuna. „Meil tuleb teha reforme, mis nõuavad kahe, kolme või isegi nelja partei heakskiitu. Läbirääkimised saavad olema rasked, ent ma ei karda,“ ütles ta.

Ciudadanose tõusu regionaalsest väikeparteist üleriigiliseks on sageli võrreldud Podemose omaga. Mõlemad parteid soovivad näidata valijatele, et varasem kaheparteisüsteem ei tööta ja sellega on kaasnenud majanduskriis ning korruptsioon.

Rivera nõustub suurel määral sellega, et Ciudadanost Podemosega võrreldakse, ent märgib siiski seda, et Podemos rõhutab riikliku kontrolli vajalikkust. „Nemad süüdistavad süsteemi, meie süüdistame inimesi, kes selle süsteemi on ära rikkunud,“ selgitas ta.

Ciudadanose juhi hinnangul kaugenevad inimesed Podemosest ja vaatavad rohekm tema partei poole, sest nad on tüdinud lihtlabasest vihast. „Podemos lähtub sellest, et inimesed on vihased. Ja paljud ongi vihased. Minu meelest toimub praegu aga see, et vaadatakse vihast kaugemale,“ märkis Rivera, kes leiab, et hispaanlased mõtlevad nüüd pigem sellele, et olukorra parandamiseks peaks midagi reaalselt tegema hakkama.

Rivera loodab, et tema parteil õnnestub jõuda inimesteni. Ciudadanos on kokku pannud mahuka reformide programmi, milles keskendutakse eeskätt maksusüsteemile ja tööturule. Ciudadanose programm rõhutab liberaalmajanduslikke vaateid: pooldatakse sissetulekute ning ettevõtete väiksemat maksustamist.

Hispaanlastele pole Rivera sõnul liberaalset maailmavaadet kunagi hästi seletatud. „Inimesed arvavad, et liberaalne majandus ja sotsiaalne tundlikkus ei sobi kokku,“ nentis Rivera, kes ütles, et ta ei taha Hispaaniat ilma riikliku hariduse, tervishoiusüsteemi või pensioniteta. „Samas ma ei taha ka Hispaaniat, kus majanduses domineerivad riigi sekkumine ja monopolid,“ lisas ta.

Praegused arvamusküsitlused Hispaanias näitavad, et ükski partei ei võida rohkem kui neljandikku häältest. Rivera sõnul ei kavatse Ciudadanos jääda parlamendis kõrvaliseks parteiks, vaid plaanitakse välja võidelda asepeaministri ametikoht. „Uus Hispaania on tulekul,“ sõnas ta lõpetuseks. 

Hetkel kuum