Šoti miljardär siseneb Eesti bussiveoärisse

Šotlasest miljardär ja Stagecoach Groupi juhatuse esimees Brian Souter .  Foto: AFP PHOTO/ANDY BUCHANAN

Soome ja Poola bussiveoturul jõuliselt toimetav šotlasest miljardär Brian Souter on astunud esimesed sammud ka Eestis.

Oktoobri alguses hakkavad kehtima riigikogu eelmise koosseisu vastu võetud ühistranspordiseaduse muudatused ning see avab turu kommertsveoliinidele. Kui kehtiva seadusega saab liiniluba omav vedaja teenindada liini nii kaua, kui soovib, ja teiste ettevõtete võimalus konkurentsi pakkuda on suhteliselt väike, siis uue korra kohaselt saavad konkurendid võimaluse pakkuda konkurentsi vähemalt samaväärsetel või parematel veotingimustel.

Sügisene turu avanemine on kindlasti üks põhjus, miks Soome bussiveoturu pea peale keeranud Souter on sihikule võtnud Eesti. Aprillis registreeriti äriregistris Bus Transport Holding OÜ, mille juhatuses on Souteri osalusega Poola Polski Busi ja Soome Onnibussiga seotud inimesed. Eelmisel nädalal väljastati ettevõttele rahvusvahelise sõitjateveo tegevusluba ja  juba on siin märgatud kahekorruselisi punaseid busse, neist osal küljes Poola numbrimärgid.

Avatud turu kutse

Bus Transport Holding OÜ juhatuse liikmetele Barry Dennis Pybisile ja Lauri Tapio Ilmari Helkele saadetud küsimustele paari päeva jooksul vastuseid ei tulnud. Ettevõtte asutaja ja praeguse omaniku, Advokaadibüroo Deloitte Legal jurist Kadri Rebane vastas, et advokaadibüroo tegutseb kliendi huvides ning nõustab klienti tema äriprojektides. “Mõistetavalt ei ole meil võimalik praegu konfidentsiaalsusest tulenevalt teemat lähemalt kommenteerida,” märkis ta.

Souteri investeerimisfirma Souter Investmentsi investreeringute juht John Berthinussen märkis, et nad tegelevad uute turgude hindamisega, eriti nendega, mida iseloomustavad avatud ja läbipaistavad äritavad. Samuti turgudega, kus pooldatakse vaba kaubandust ja konkurentsi ning kus tervitatakse investeeringuid ja innovatsiooni. “Me ei saa siiski kommenteerida spekulatsioone Balti turgude kohta. Me oleme jätkuvalt keskendunud kasvamisele ja laienemisele,” sõnas Berthinussen.

Kuid mis juhtus Soomes pärast Souteri ettevõtte tulekut? Soomes oli aastakümnetega välja kujunenud traditsiooniline pereettevõtlusel põhinev bussiliiklus. Paari aasta eest tuli Souter sisuliselt Ryanairi kontseptsiooniga turule ja lõi selle totaalselt segi.

Konkurentid meeleheitel

Pilet Onnibusiga moodustab umbes veerandi teiste bussifirmade ja ka rongi piletihinnast, iseloomustas olukorda turismiveebikülje Expat Finland asutaja Stuart Allt.

“Neil on nii head kui ja halvad küljed. See on tore, et saad osta odava bussipileti, aga konkurentidele on see katastroof. Ettevõtted koondavad praegu töötajaid ja inimesed on meeleheitel. Kuid Onnibus on edukas ja laieneb. Neil on palju kliente ja nad on kasumlikud,” kirjeldas Allt.

Hansabuss ASi omanik Neeme Tammis on oma Soome tuttavatelt kuulnud, mis seal Souteri tulekuga juhtus. Onnibussi nimetatakse odavbussifirmaks ning ettevõttel on soov saada Soome  suurimaks bussifirmaks.Ka ei ole Souteri firmadel mingi probleem osta korraga välja 20–25 bussi.

Tammise arvates võiks uut tegijat eelkõige huvitada Tallinna–Tartu liin ning rahvusvahelised Tallinna–Riia ja Tartu–Riia liin.

Mootor Grupi omanik Hugo Osula sõnas, et nemad positsioneerivad ennast Lux Expressiga kvaliteetsema bussisõidu pakkujana, kuid kindlasti satuvad Souteri tulekuga kõik Eesti kommertsliinide vedajad suure surve alla. Lux Ekspress ja Polski Bus on praegu kõvad konkurendid Poola turul.

Milliseks muutub Eesti kommertsbussiveo turg Souteri tulekuga, ei oska keegi veel ennustada.

 

Kommentaarid

 

John Berthinussen, Souter Investmentsi investeeringute juht

Alati on spekulatsioonid selle üle, millistele uutele turgudele Souter Investments siseneb ja alustab uut ettevõtet, sest tegemist on eduka ja areneva ettevõttega, mis on kiiresti kasvanud. Nagu te ka eeldate, siis me jätkame uute turgude hindamisega, eriti nendega, mida iseloomustab avatud ja läbipaistavad äritavad. Samuti nende turgude, kus pooldatakse vaba kaubandust ja konkurentsi ja kes tervitavad investeeringud ja innovatsioon. Me ei saa siiski kommenteerida spekulatsioone konkreetsete ehk Balti turgude kohta. Me oleme jätkuvalt keskendunud kasvamisele ja laienemisele. Samuti me jätkame investeeringuid seal kus oleme turuliidrid: PolskiBus.com Poolas, OnniBus.com Soomes ja ManaBus.com Uus-Meremaal.

 

Stuart Allt, turismiveebilehekülje Expat Finland asutaja               

Olen elanud Soomes 15 aastat ja Soome majandus on praegu kohutavas seisus. Mis puudutab Onnibusi, siis see on oluline küsimus Soomes. Neil on nii head kui ja halvad küljed.

Pilet Onnibusiga moodustab umbes veerandi teiste bussifirmade ja ka rongi piletihindadest. See on tore, et saad osta odava bussipileti, aga konkurentide jaoks on see katastroof. Ettevõtted koondavad praegu töötajaid ning inimesed on meeleheitel. Nad on nõus kogemuste saamiseks töötama tasuta. Mina töötan iseenda jaoks ehk olen ettevõtja, mul on vaja makse maksta ja ma ei saa töötada tasuta ja ma ei suuda konkureerida nendega, kes töötavad tasuta. See on tõesti jube. Kuid Onnibus on edukas ja laieneb. Neil on palju kliente ja nad on kasumlikud.

Hetkel kuum