Kaisa Gabral • 13. mai 2015 kell 10:00

Ettevõtja: teeme ühest eurost kaks

Lemminkäinen Eesti tegevjuht Sven Pertens soovitab maksudega mitte mängida  Foto: Eiko Kink

Lemminkäinen Eesti tegevjuhi Sven Pertensi sõnul peaks Eesti valitsus kujundama pikema perspektiivi majanduse arengu osas. Näiteks kasvatab iga transporditaristusse investeeritud euro tema sõnul riigi SKP-d ligi kahe 2 euro võrra, millele lisandub täiendav maksutulu.

Küsisime erinevate ettevõtjate ja arvamusliidrite käest, kuidas paigal tammuvat majandust veidi elavdada ja sellesse elu sisse puhuda.

„Majanduse elavdamiseks on mitmeid võimalusi ja neid tuleks rakendada kompleksselt. Valitsusel peaks kõigepealt tekkima mingi visioon, kuhu tahame jõuda. Praegu tegeldakse ennekõike tänase päeva probleemidega. Puudub arusaam majanduse kui terviku toimimisest ning pikem perspektiiv on täiesti ära ununenud,“ märkis Pertens.

Ta lisas, et Eesti majanduse konkurentsivõime suurendamisese lahendustest on palju räägitud, kuid seni peamiselt eraettevõtjate poolelt. Üheks kiiremaks majanduse elavdamise võimaluseks on Pertensi hinnangul võtta laenu ja see investeerida taristuehitusse. „Välisriikides läbi viidud uuringute kohaselt kasvatab iga transporditaristusse investeeritud euro riigi SKP-d ca 2 euro võrra, millele lisandub täiendav maksutulu. Kogumõju majandusele on peaaegu kolm korda suurem algsest investeeringust,“ lausus Pertens.

„Leidub teisigi majandusharusid, millesse laenu abil investeerida. Riigil tasub siinkohal konsulteerida tööandjate ühendustega, erialaliitudega ning majandusekspertidega.

Välisinvestoritele majanduskeskkonna atraktiivsemaks muutmiseks tuleks lõpetada erinevate maksuotsustega mängimine.Ettevõtja ning investor vajab ennekõike stabiilsust,“ lausus Pertens. Ta lisas, et vähese etteteatamisega ning piisavalt põhjendamata maksutõusud ja seadusemuudatused ei võimalda ettevõtjatel planeerida investeeringute tasuvust. „Kindlasti vajab vähendamist tööjõu maksukoormus, sotsiaalmaksu 1% vähendamine on siinkohal kahjuks ainult kosmeetilise iseloomuga meede,“ lisas ettevõtja.

Riigisiseste ressursside leidmiseks peaks valitsus Pertensi hinnangul kriitilise pilguga üle vaatama avaliku sektori kulutused ja avaliku sektori töökohad. „Liiga palju on mittevajalikke töökohti ja töötajaid, kes ei tooda lisandväärtust, halvemal juhul lausa takistavad lisandväärtuse tootmist. Praegu 2016. aastast välja lubatud avaliku sektori töökohtade vähendamine 1% võrra aastas vajalikku impulssi majanduse arenguks ei anna. Samavõrra või rohkem hakkab demograafilisest olukorrast tingituna Eestis vähenema tööealine elanikkond,“ ütles Pertens.

Kuna kütuseaktsiisi tõusu ja muude aktsiisitõusude vahendeid on valitsusel kavas kasutada eelarveaukude lappimiseks, siis ei mõju ka need majanduse arengule positiivselt, pigem negatiivselt.

Hetkel kuum