Sirje Rank • 18. juuni 2015 kell 17:53

Kreeka üle tuleb kriisikohtumine

Kreeka rahandusminister Yanis Varoufakis ja IMFi juht Christine Lagarde  Foto: Scanpix/Reuters

Euroala rahandusministrite kohtumine lõppes täna ilma selleta, et patiseisus Kreekaga oleks mingit edasiliikumist olnud.

Kreekale anti tugev sõnum, et viimane aeg on hakata läbirääkimistesse tõsiselt suhtuma, ütles Euroopa Komisjoni asepresident Valdis Dombrovskis.

Rahandusministrid teatasid ühtlasi, et on valmis erakorraliselt kohe kokku tulema, et Kreeka teemat edasi arutada.

Oleme valmis kokkuleppe nimel töötama ööpäeva ringselt, ütles rahandusvolinik Pierre Moscovici. „See kokkulepe on absoluutselt vajalik,“ kordas ta.

Igasuguse kokkuleppe aluseks saab ikkagi olla vaid 20. veebruaril Kreekaga eurogrupis sõlmitud kokkulepe, ütles rahandusminister Sven Sester.

Pall on Kreeka käes, kellelt oodatakse lähipäevil uusi avanguid. Täna rahandusministrite kohtumisele esitatud ettepanekud ei olnud piisavad. 

Euroopa Ülemkogu juht Donald Tusk kutsus esmaspäevaks kokku euroala valitsusjuhtide erakorralise kohtumise. "On viimane aeg arutada olukorda Kreekas kõige kõrgemal poliitilisel tasandil," teatas Tusk. 

IMFi juht Christine Lagarde ütles täna, et Kreekale ei anta ajapikendust - juuni lõpuks tuleb Kreekal IMFile tagasi maksta 1,5 miljardit eurot. Kui makset ei tehta, on Kreeka IMFi seisukohast võlakohustused täitmata jätnud, kinnitas Lagarde eurogrupi kohtumisele järgnenud pressikonverentsil. Mis tähendab, et igasugused IMFi maksed peatuvad, kuni võlad on makstud.

Eurogrupi juht Jeroen Dijsselbloem rõhutas, et sihiks on sõlmida kokkulepe, mis aitaks Kreeka majanduse jalule ja riigil iseseisvalt rahaturgudele naasta. Töötatakse selle nimel, et Kreeka euroalast ei lahkuks. Kui seda aga ära hoida pole võimalik - siis ollakse valmis ka nende tagajärgedega toime tulema, nentis Dijsselbloem. 

Hetkel kuum