Raido Neemre • 30. juuni 2015 kell 18:08

Hodorkovskit kahtlustatakse mõrvas

Hodorkovskit kahtlustatakse mõrvas  Foto: EPA

Venemaa soovib küsitleda endist naftamagnaati Mihhail Hodorkovskit kahtlustatuna mõrvajuhtumis, mis on uute tõendite tõttu taasavatud, märkis föderaalne uurimisbüroo, vahendab Business Insider.

Hodorkovski, endine Jukose naftafirma juht, veetis ligi 10 aastat vanglas pärast Venemaa presidendi Vladimir Putini soosingu kaotamist. Praegu Šveitsis elades on temast saanud Putini üks valjuhäälsemaid kriitikuid.

Ta on tagasi lükanud kõik süüdistused seoses 1998. aastal toimunud Siberis asuva Neftejuganski linnapea Vladimir Petuhovi mõrvaga. Hodorkovski väljendas Twitteris arvamust, et süüdistused on poliitiliselt motiveeritud.

Putinile alluv föderaalne uurimisbüroo kinnitas oma kodulehel toodud avalduses, et nende soov on Hodorkovskit otse küsitleda. “Vastavalt uurimiskomitee kogutud infole võis Jukose juht tellida selle mõrva ning olla sooritanud mitu teist tõsist kuritegu,” märkis komitee kõneisik Vladimir Markin. “Ma ei usu, et tema eemalolek Venemaalt on ületamatu takitus uurimise korraldamiseks,” lisas ta.

Surnuks tulistatud Petuhov juhtis avalikku kampaaniat Jukose vastu väidetava maksuvõla tõttu. Hiljem mõisteti tema mõrvas süüdi Jukose turvajuht. Hodorkovski usub, et süüdistus on vastuseks tema artiklitele, milles ta kritiseerib teravalt Putinit.

Hodorkovski, kes kunagi oli Venemaa rikkaim mees, arreteeriti 2003. aastal ning mõisteti 2005. aastal süüdi maksudest kõrvalehoidmises. Kriitikud nägid seda kui karisust selle eest, et ta julges Putinit kritiseerida. Kreml eitab selliseid väiteid. 2013. aastal anti Hodorkovskile armu ning ta vabanes vanglast.

Hetkel kuum