Sirje Rank • 11. juuli 2015 kell 19:24

Soome Kreekale uue laenu andmise vastu

Soiome rahandusminister Alexander Stubb  Foto: Scanpix/REuters

Soome YLE uudised vahendab, et Soome on vastu Kreekale uue laenu andmisele.

Soome rahandusminister Alexander Stubb sai Soome parlamendi Euroopa asjade eest vastutavalt suurelt komisjonilt sellise mandaadi, mille täitmine tähendaks Kreeka lahkumist euroalalt.

YLE andmeil on Soome täna Brüsselis toimuval eurogrupi rahandusministrite kohtumisel, kus arutatakse Kreeka uut abitaotlust, kõige jäigemal positsioonil. Otsuse tegemiseks on vaja konsensust. Nii võib juhtuda, et otsust, kas Kreeka reformikava on piisav alus uute abikõneluste käivitamiseks, täna rahandusministrite tasandil ei tehta. Nii võib otsuse tegemine minna homme siiski valitsusjuhtide tasandile, kes on seadnud omale tähtajaks pühapäeva südaöö.

YLE andmeil on Soome valitsuse Põlissoomlased Kreekale uue suure laenu andmise vastu. Koalitsioonilepingus oli kirjas, et Soome valitsus ei taha omale euroala kriisilahendusest enam täiendavaid kulusid. Soome siht on taastada olukord, kus iga riik vastutab oma võlgade eest ise – nn no-bailout.

YLE ei saanud peaminister Juha Sipilält ega välisminister Timo Soinilt kinnitust kuuldustele, et Soome valitsus oli Kreeka abiküsimuse pärast lõhki minemas.

Ka Helsingin Sanomat kirjutab, et Soome tahab Kreeka lahkumist euroalalt kasvõi ajutiselt. Info põhineb ühel allikal, kuid leht kinnitab, et tegemist on usaldusväärse allikaga. See on Soome poliitiline seisukoht.

Kauppalehti ELi korrespondent Jarno Hartikainen näeb kolme võimalikku lahendust: Soome valitsus muudab teiste riikide survel oma positsiooni, Soome valitsus läheb lõhki, käiku läheb ESMi eriolukorra klausel, mis võimaldab ESMi abipaketi heaks kiita ka 85% häältega. See klausel sai ESMi loomisel kehtestatud just puhuks, kui mõni riik näiteks sisepoliitilistel põhjustel ei ole nõus abipaketti heaks kiitma.

Ka Saksamaa on väga skeptiline. Saksa väljaanne Frankfurter Allgemeine Sonntagszeitung kirjutas, et Saksamaa soovitab Kreekal oma reformikava oluliselt täiendada ja kanda 50 miljardi euro väärtuses riigivara eraldi fondi, millest hakatakse tagasi maksma Kreeka võlga. Alternatiiv on aeg maha võtta ja Kreeka liikmelisus euroalas viieks aastaks peatada, vahendas Reuters.

Hetkel kuum