Sirje Rank • 12. juuli 2015 kell 9:52

Ministrid ei usu täna Kreeka kokkulepet

Soome rahandusminister Alexcander Stubb  Foto: EPA

Täna teist päeva Kreeka abiprogrammi taotlust arutama kogunenud eurogrupi rahandusministrid olid skeptilised, et täna selles mingi otsus võiks sündida.

„Keegi ei blokeeri kokkulepet,“ tõrjus Soome rahandusminister Alexander Stubb täna rahandusministrite kohtumise eel. „Me püüame kõik konstruktiivselt lahendust leida väga keerulises olukorras. Kreeka esitatud ettepanekud ei ole praegu selleks lihtsalt piisavad,“ ütles ta. "Meil on vaja konkreetseid lubadusi, konkreetseid tingimusi ja kinnitust, et need tingimused ka lõpuks täidetakse."

Stubbi sõnul ollakse kokkuleppest kaugel. Skaalal ühest kümneni seisavad rahandusministrid Stubbi hinnangul praegu alles 3-4 juures.

„See on suhteliselt ebatõenäoline, et komisjon täna mandaadi saab,“ oli skeptiline ka Euroopa Komisjoni asepresident Valdis Dombrovskis, viidates mandaadile kõneluste alustamiseks kolmanda abipaketi üle, mida Kreeka taotleb euroala alalisest päästemehhanismist ESM.

Eile arutasid rahandusministrid Kreeka abipaketi taotlust ja Kreeka valitsuse välja pakutud reformikava pea üheksa tundi. Eelkõige takistab kõneluste edenemist usalduse puudus Kreeka valitsuse vastu. Stubbi sõnul tahetakse esmalt näha, et Kreeka parlament lubatud reformide kohta juba eelnõusid menetlema hakkaks.

Liikmesriike lõhestavad ka küsimused Kreeka võla jätkusuutlikkuse üle. Samuti leiti, et Kreeka väljapakutud reformid toetuvad liialt maksutõusudele. Suur puudus oli, et Kreeka väljapakutud reformikavas ei oldud arvesse võetud pankade sulgemisest majandusele tekitatud täiendavat kahju.

Rahandusvolinik Pierre Moscovici ütles tänase kohtumise eel, et kõigi huvides on Kreekas sellised reformid, mis võimaldavad riigil euroalas jätkata. Austria rahandusminister Hans Jörg Schelling ütles, et erimeelsusi on palju ja tänased kõnelused tulevad rasked.

Eile alanud eurogrupi kohtumise eel oli meeleolu positiivsem. Kreeka peaminister Alexis Tsipras oli just saanud maksutõusudele ja pensionikärbetele Kreeka parlamendis ülekaaluka toetuse ning Kreeka kreeditore esindavad institutsioonid olid reformikavale andnud esialgse positiivse hinnangu.

Peateema rahandusministrite tänasel arutelul on, millistel tingimustel saaks alustada kõnelusi Kreeka kolmanda abipaketi üle. Tänased kõnelused ei ürita leida kokkulepet abi tingimuste üle, ütles Itaalia rahandusminister Pier Carlo Padoan.

Kreeka rahaliidust lahkumise teema oli täna siiski laualt maas. Selleks on mitmes aspektis vaja kõigi ELi liikmesriikide üksmeelt, kuid Ülemkogu juht Donald Tusk tühistas täna õhtuks varem kavandatud kõigi liikmesriikide tippkohtumise. Toimub vaid euroala riikide tippkohtumine, mille algust lükati edasi. See kestab seni, kuni me Kreeka kõnelused lõpetame, ütles Tusk Twitteris.

Hetkel kuum