Marge Väikenurm • 17. juuli 2015 kell 5:30

BLRT pööras kahjumi plussi, kuid omanik pettunud

Brave Capitali omanik ja juht Veljo Kuusk kritiseerib BLRT Gruppi, nimetades seda salatsevaks firmaks.   Foto: Andras Kralla

Kaks aastat kahjumis olnud tööstuskontsern BLRT Grupp jõudis uuesti kasumisse. Vähemusaktsionäri Brave Capital juht Veljo Kuusk nimetab BLRT tulemust kesiseks ja ei ole rahul juhtkonnaga.

“Kesised. Ka Efteni fondid teevad kaks korda paremat tulemust. Omanikena me õnnelikud ei ole,” kommenteeris väikeomaniku Brave Capitali juht Veljo Kuusk BLRT mulluseid majandustulemusi, tuues välja, et firma varade maht on umbes 350 miljonit ja omakapital 265 miljonit eurot, andes tootluseks vastavalt vaid 3 protsenti ja 3,8 protsenti.

Kui 2012. aastal oli BLRT kahjum 17 miljonit ja aasta hiljem 14,7 miljonit eurot, siis läinud aasta lõpuks saavutas firma 10,3 miljoni eurose puhaskasumi. Aasta varasemaga võrreldes kasvas mullu ka grupi käive - 378 miljonilt eurolt 411 miljonile.

BLRT pressiesindaja Katerina Danilova ütles, et kasumi saavutas ettevõte näiteks tänu sellele, et laevaremonditööde maht kasvas ja laevaehituse kahjum vähenes, samuti paranes vanametalli töötlemise ja müügi olukord. „Varem valitud juhtimisstrateegia oli õige."

BLRT Grupp, mille juhatuses on Veronika Ivanovskaja, Georgi Grigorjan ja Anatoli Onolov, keskendub ekspordile, mis moodustab müügitulust 84 protsenti. Peamiselt eksportis firma eelmisel aastal Türki, Soome, Leetu, Norra ja Venemaale.

Mullu kuulutati välja ka Leedus tütre Vakaru laivynas UAB pankrot, millel on Veljo Kuuse hinnangul emafirmale olematu mõju.

Väikeosanikega nugade peal

BLRT on viimastel aastatel silma paistnud tüliga, kus väikeaktsionärid nõudsid dividendide väljamaksmist. 

BLRT Gruppi nimetab Kuusk kinniseks firmaks, kus valitseb äärmuslik salatsemine, näiteks hoiti koosolekutest eemal perekonnavälist nõukogu liiget. “Nagu raudse eesriide taga,” märkis Kuusk. Ta ütles, et BLRT juhtidel ei ole teadmisi juhtimisest, taktikalisi eesmärke ega finantsplaani.

“Vegeteerimine jätkub. Selliste varadega ettevõte suudaks näidata suurepäraseid tulemusi, kui oldaks avatud ja hästi juhitud. Oleks börsile minnes lausa pärl,” rääkis Kuusk, sõnades, et tuleks ka aktsionäridega võitlemisest loobuda.

“Võiks sama energia panna korraliku tiimi palkamisse ja varade juhtimisse. Kindlasti oleks kasum kordades suurem ja saaksime olla uhked, et meil on selline tööstuse lipulaev,” lisas Kuusk.

Saksamaal lähetuses olevat BLRT suuromanikku Fjodor Bermanit ei õnnestunud kommentaariks tabada.

BLRT pressiesindaja kostis vastuseks Kuuse süüdistustele, et firmat üritatakse halvas valguses näidata, et mõjutada selle juhte ja aktsionäre vahendeid valimata dividende maksma, seda vaatamata ettevõtte kinnitatud arengustrateegiale.

Hetkel kuum