Vilja Kiisler • 30. juuli 2015 kell 8:26

Naisinvestor tahab rakette ehitada

Kristi Saare  Foto: Erakogu

Äripäevaga koos astub arvamusfestivalil üles õpetajast investor Kristi Saare, kes tahaks tulevikus Elon Muski eeskujul rakette ehitada. Äripäev arutleb Paides selle üle, kuidas rikkaks saada.

Kristi Saare tunnistab, et kaotust kardab iga investor, aga närvikõdi ja põnevus just ongi see, mis investeerimise huvitavaks teeb. „Ilus on muidugi, kui kontol on numbrid rohelised,“ räägib ta. „Aga eelkõige on oluline see emotsioon, et mida suuremaks investeeringud kasvavad, seda rohkem võid tunda vabadust.“ Saare on seadnud eesmärgiks lähema kümne aasta jooksul jõuda finantsvabaduseni. See tähendab, et palgatöö järele enam vajadust pole.

Investor Raivo Heinal on finantsvabadus juba käes ja praegu ootab ta omakapitalile rahulikku tootlust vahemikus 5-10% aastas. Investeerimise juures on tema meelest kõige hirmsam ja ilusam asi graafik. „Olenevalt positsioonist (pikk ost või lühike müük) võib olla tõusev aktsiahinna- või kinnisvaraindeksi graafik nii õudukas kui ka rõõmuhetk,“ kõneleb ta. „Kõik oleneb muidugi majandustsüklist, ajaperioodist, investori ahnuse ja hirmu tasemest.“ 

Pankur ja investor, Eduka Eesti arvamuskonkursi kahekordne võitja Tarmo Tanilas on seadnud eesmärgi jõuda tasemele, kus ta suudab alati investeerida sama palju kui kulutab ehk poole sissetulekust. „Hirmsat ei ole investeerimises midagi, kui sa tead, mida teed,“ lausub ta. „Nii mõnigi inimene ei alusta investeerimist kunagi, sest hirm raha kaotada ületab ratsionaalsuse.“

Investori kõige paremat tunnet on võimalik Tanilase sõnul tunda siis, kui saavutad oma portfelliga taseme, mis suudab vajaduse korral ära katta kõik jooksvad kulutused ehk siis tagab finantsilise sõltumatuse. „Loomulikult valmistab rõõmu ka see, kui oled teinud palju kodutööd, sooritanud selle põhjal investeeringu, mis hiljem sinu investeerimisteesi kinnitab,“ lisab Tanilas.

Tule Äripäevaga arvamusfestivalile!

Äripäev otsib koos Saare, Heina ja Tanilasega Paide arvamusfestivalil arutelul vastust küsimusele, kuidas rikkaks saada. Üks käepärane ja tegelikult igaühele kättesaadav võimalus on investeerimine. Räägime sellest, missugused tegevused eelnevad investeerimisotsuse tegemisele ning mida peab teadma riskidest. Arutleme, kuidas tulla emotsionaalselt toime õnnestumiste ja ebaõnnestumistega, kelle nõu kuulda võtta ja kelle jutt kõrvust mööda lasta, kust leida inspiratsiooni ja kust ammutada teadmisi.

Koos kogenud investoritega oma rahaasjade üle järele mõeldes saab Äripäeva arutelu osaline kaasa kindlama jalgealuse oma elu kujundamiseks ning emotsionaalse süsti, mis sisendab teadmise: ka mina suudan seda, loomulikult!

Äripäeva arutelu „Kuidas rikkaks saada“ algab Paide Vallimäel 15. augustil kell 18 ettevõtluslaval.

Hetkel kuum