Äripäev • 13. juuni 2017 kell 11:55

Wall Streeti Nõia investeerimistarkus

Hetty Green.  Foto: Shutterstock

Hoia alati raha sukasääres, et paanika ajal osta kaupa, mida teised ei saa või ei taha, õpetab maailma rikkaima naise, Wall Streeti Nõiaks nimetatud Hetty Greeni kogemus.

1834. aastal sündinud Hetty Green on ilmselt siiani maailma kuulsaim naisinvestor. Ta kasvatas päranduseks saadud ja ise teenitud 6 miljonit dollarit elu lõpuks 100 miljonile dollarile.

Hetty edule ladus põhja vanaisa, kes asutas vaalapüügiettevõtte, mis tõi perele rikkuse ja hoidis Hetty isa pikki päevi tööl. Seepärast veetis Hetty palju aega koduseks jäänud ja halva silmanägemisega vanaisale ma-jandusajalehti ette lugedes ja kuulates, mis vanaisal finantsmaailma kohta öelda on. Selline koolitus andis talle täiskasvanupõlveks hea põhja.

Hetty Green

Kui ma näen, et midagi läheb odavaks, sest keegi ei taha seda, siis ma ostan selle ära ja panen kõrvale.

Hettyt õpetati väikest peale, et hakkama tuleb saada vähesega, sest siis jääb rohkem kätte. Hetty Green ei olnud päevakaupleja. Ta hoidis raha enda lähedal ja ostis aktsiaid ja kinnisvara vaid siis, kui turud olid kukkunud, ja müüs hiljem, kui turg oli taastunud. Kui temalt küsiti tema investeeringute edu saladust, oli vastus: “Kui ma näen, et midagi läheb odavaks, sest keegi ei taha seda, siis ma ostan selle ära ja panen kõrvale. Siis, kui õige aeg käes, peavad ostjad mu üles otsima ja minu varanduse eest mulle head hinda maksma.”

Hetty tarkuse järgi on tegutsenud ka börsiguru Warren Buffett. Kui turud 2001.–2003. aastal ja 2009. aastal kukkusid, oli Berkshire Hathawayl raha kõrvale pandud ja oli võimalus osta kvaliteetseid aktsiaid justkui suure soodushinnaga. Buffett on öelnud, et raha hoiab ta oma ettevõttes alati vähemalt 20% ulatuses varadest.Sama loogikaga teenis 1907. aasta paanika ajal varanduse Betty Green. “Kui turg kukkus, oli mul raha, ja kusjuures ma olin üks vähestest, kellel päriselt ka raha oli,” oli ta öelnud.

Hüüdnime Wall Streeti Nõid teenis Hetty oma sünge oleku ja riietusega, lisaks oli ta suur ihnuskoi. Enamik iseloomustusi räägib temast kui õelast naisest. Ta magas, püstol padja kõrval. Ta võltsis tädi testamenti, et saada raha, mida pidas endale kuuluvaks. Siiski oli ta geniaalne investor ja surres rikkaim naine maailmas.

Hetkel kuum