Artikkel
 • Kuula
  Tähelepanu! Artikkel on enam kui 5 aastat vana ning kuulub väljaande digitaalsesse arhiivi. Väljaanne ei uuenda ega kaasajasta arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik kaasaegsete allikatega tutvumine.

  Soojad talved langetavad küttepuidu hinda

  RMK puiduturustusosakonna juhataja Ulvar Kaubi sõnul müüvad nad küttepuude toormaterjali kolmemeetriste nottidena ka eraisikutele. Foto: Andras Kralla, Äripäev

  Küttepuude tootjate sõnul kulgeb äri küllaltki kaootiliselt väikese rentaabluse ning kulude optimeerimise tähe all.

  Viimase aja turuseisu mõjutavad soojade talvede kõrval ka mitme tegija lahkumine turult ning piiratud võimalused toorainet hankida.
  Küttepuude tootjad märgivad oma tegemisi kommenteerides, et väikeettevõttena eksisteerides on ellujäämise ainus võimalus võimalikult palju töid ise ära teha, tehnikat korras hoida ning nõndaviisi laenu- ning liisingukoormust vältida ja tööjõukulusid minimeerida.
  Küttepuude tootmise etapid on toorme ehk kolmemeetriste nottide saagimine, lõhkumine ja tekkinud halupuude kuivatamine kas kuivatis või riita laotuna katusega kaetud hea tuulduvusega paigas. Kuiv halupuu pakendatakse kas võrkkotti või laotakse euroalustele ehitatud konteineritesse, misjärel see on valmis kliendile transportimiseks. Kõik need tegevused on küllaltki töömahukad ning aeganõudvad, mis on suuresti ka kuiva ja pakendatud halupuu küllaltki kõrge hinna põhjus.
  Probleemiks on toormaterjali puudus
  Toormaterjali ehk kolmemeetriseid palke on tootjatel võimalik hankida nii suuremate metsa üles töötavate ettevõtete kui ka Riigimetsa Majandamise Keskuse käest, ent nende kättesaamine ei ole lihtne. “Toorme hankimine on küttepuuga tegelevatele ettevõtetele suurim probleem, sest toormaterjali napib. Kuna suured metsa ülestöötavad ettevõtted on seotud mahuliste lepingutega, ei saa tihti nende käest puud kätte,” rääkis Halupuude müügiga tegeleva OÜ ABC Kamin omanik Jannar Järg.
  RMK puiduturustusosakonna juhataja Ulvar Kaubi sõnul on kõnealuste küttepuidu kestvuslepingute partnerid puitu töötlevad või energiat tootvad ettevõtted, metsamaterjali hinnad kestvuslepingutes fikseeritakse üldjuhul kolmeks kuni kuueks kuuks.
  “Kestvuslepingute eesmärk on ühelt poolt tagada puitu töötlevale või energiat tootvale ettevõttele kokkulepitud mahus ja tähtajaks tarnekindlus, teiselt poolt stabiliseerida müügivõimalusi,” rääkis Kaubi. Ta lisas, et kestvuslepingu alusel on viimastel aastatel küttepuitu müüdud umbes 50%, järgmisel aastal soovitakse jõuda 85%ni.
  Ilmselgelt seob see halupuude pakkujate käed toorme hankimisel veelgi enam RMK külge, seda enam, et asjatundjate hinnangul ei ole üldises plaanis küttepuidu turuseis nõudluse-pakkumise poolest metsaomaniku jaoks raiumise mõttes atraktiivne ja erametsaomanikud raiuvad pigem vähem. 

  Kui suures mahus toimub küttepuude müük eraisikutele ja kuidas see on korraldatud?

  Ulvar Kaubi, RMK puiduturustusosakonna juhataja

  Müüme küttepuid kolmemeetriste nottidena ka eraklientidele. Möödunud aastal müüsime eraisikutele kogu küttepuidu mahust 2,2% (umbes 10 600 m3) ja selle aasta kaheksa kuuga oleme müünud 2,4% (umbes 7800 m3).

  Eraisikutele pakume küttepuitu täiskoormana (24 m3) ja soolokoormana (10 m3), ühikuhinnad koos käibemaksu ja transpordiga on vastavalt 29,76 eurot/m3 ja 38,40 eurot/m3. Püüame leida igale kliendile koormatäie kuni 50 km kauguselt, küttepuitu müüme soovijatele kõigis maakondades.

  Me ei võta küttepuidu tellimusi vastu vaid juhul, kui tarneaadress asub metsaveoautole juurdepääsupiiranguga kohas, tiheasustusalal või koorma mahalaadimine pole soovitud aadressil võimalik.

  Eraisikutel on võimalik oma tarbeks küttepuitu varuda ka sanitaarraie õiguse ostuga. Lisaks on võimalik eraisikutel küttepuiduks varuda raidmeid ja kännupakke.

  Soe talv toob hinnad alla
  “Küttepuidu hinda on kindlasti mõjutanud soe ja lühikeseks jäänud kütteperiood viimasel paaril aastal, mis ei ole võimaldanud soojatootmises piisavalt ladusid kahandada. Ent küttepuidu hinda ei mõjuta mitte ainult kütteperiood, vaid ka alternatiivsete kütuste hinnad ja küttepuidu alternatiivse kasutuse võimalused,” rääkis Kaubi.
  Järg märkis, et halupuude hinda lõpptarbijale mõjutab toorme kättesaadavuse ja raiemahtude kõrval ka diislikütuse hinnatase, kuna kõik transpordiga seonduva maksab kinni lõpptarbija. “Soe talv mõjutab pigem ostukoguseid,” selgitas Järg. Kuigi kuiva halupuu hind ei ole sel aastal kütteperioodi hakul veel oluliselt tõusule keeranud, on nõudlus kuiva küttepuu järele tema sõnul sel aastal olnud suurem ja hind võib tõusta. Vähetähtis pole ka nõudluse ja pakkumise vahekorra muutus mitme tegija valdkonnast lahkumise tõttu. “Küttepuu tootjate arv on pigem hakanud vähenema, tugevamad jäävad turule,” võttis Järg kokku.
  Mugavus maksab
  Selle aasta kevadest Harjupuu.ee kaubamärgi all küttepuude müügiga tegeleva Mart Liivaku sõnul jääb küttepuude ostu aktiivsem hooaeg kevadesse, mil soovitakse pigem toorest küttepuud. Mida sügise poole, seda enam asendub see nõudlusega kuivemate halgude järele, ent kogused muutuvad siis juba väiksemaks. “Loomulikult, kui kliendil on võimalus, tasub tellida kevadel toorest puitu ja see siis ise riidas kuivata – tuleb odavam.”
  Toore lahtise halupuu ja konteineris kuiva puu hinnavahe on kuni kahekordne: toore sanglepa ruumimeeter maksab 37–38 eurot, kuiva müüb Harjupuu kaheruumimeetristes konteinerites, mille hind lõpptarbijale on 120–130 eurot. Liivak lisas, et kui sooviks on osta vaid paar ruumimeetrit puid, tasub seda osta 40-liitristes võrkkottides, mille ruumimeetri hind on küll kallim – 70 eurot –, ent mis on mugavad tarbida. Need halud on toodetud kuivatis, lahtine halupuu on kuivatatud looduslikult katuse all riidas.
  Järg nõustus, et kevadel on enim nõutud märg ning sügisel kuiv küttepuu. “Kevadest kuni hilissuveni toimub suuresti toore küttepuu, peamiselt lepa ja muu lehtpuu, väga vähesel määral ka kase müük. Kes soovivad puu odavamalt kätte saada, need ostavad materjali kevadel varakult ära, et uueks kütteperioodiks see ise ära kuivatada,” selgitas Järg. Ta lisas, et see õnnestub ühe suvega vaid väiksema tihedusega puude, nagu lepp ja kuusk puhul. Haab, kask ja sanglepp vajavad kuivamiseks kahte aastat. 

  Ülevaade 2015. aasta II kvartali puiduturust

  Küttepuit on Keskühistu Era­mets statistika järgi jätkanud odavnemist.

  Võrreldes esimese kvartaliga on hind langenud 3%, tihumeeter maksis juunis 22,74 eurot.

  Aastatagusega võrreldes, mil hind oli viimaste aastate madalaim, on küttepuit veel ligi 5% odavnenud.

  Eesti Puidumüügikeskuse statistika järgi oli küttepuidu hind juunis 23,03 eurot tihumeetri eest, mis tähendab 0,5% kasvu.

  Kuivad lepahalud on TNS Emori statistika järgi viimase kvartaliga 2,3% ja aastaga 0,5% kallinenud.

  Märjad halud on kvartaliga kallinenud üks protsent ja aastaga odavnenud 1,4%.

  Juunis maksis ruumimeeter kuivi halge koos käibemasuga 43,15 eurot ja märgi 33,28 eurot.

  Puitbriketi hind on koos käibemasuga 161,36 eurot tonn ning see on eelmise kvartaliga 0,9% ja möödunud aastaga võrreldes 3,6% odavnenud.

  Turbabrikett on kvartaliga veidi kallinenud, makstes juunis koos käibemasuga 118.73 eurot tonn.

  Aastaga on turbabrikett 2,1% odavnenud.

  Allikas: Eramets.ee, Heiki Hepner

  Klienti petta pole jätkusuutlik
  Millist liiki küttepuud valida, jääb paljuski iga küttekolde omaniku otsustada, argumendid ühe või teise kasuks on üldteada: kask annab valusa tule, okaspuu kipub praksuma ning sädemeid pilduma, lepp ja haab on soodsamad. “Igapäevaseks küttepuuks soovitan sangleppa, mille kütteväärtus on kasega võrreldav, ent mis tahmab lõõre vähem. Hall lepp on ka hea küttepuu, ent selle kütteväärtus on juba väiksem,” sõnas Liivak.
  Igipõlist teemat, et puude müüjad kipuvad tooma lubatust väiksemaid koguseid, kommenteeris Liivak, et temal müüjana on pigem kasulik lisada kogustele väike varu, mitte koonerdada, sest parimaks turunduseks ja reklaamiks interneti kõrval on hea sõna levik, millise müüja käest tuleb kvaliteetne puu õigete kogustega. “Kevadest alates küsime klientidelt ka tagasisidet ning see näitab, et meie tarnitud koguseid peetakse täpseks.”
  Liivak toonitas, et tähele tasub panna, et kui 10 ruumimeetrit lahtist halupuud riita laduda, siis seda lohakalt tehes võib kogus tunduda 11 ruumimeetrina, ülikorralikult ladudes aga hoopis 9 ruumimeetrit – sõltub, kui tihedalt halge nagu legoklotse riita sättida. Lisaks peab silmas pidama, et 10 ruumimeetrit märga puitu tõmbab kuivades kokku 9 peale, mis niiskuse eraldudes on loomulik mahu kahanemine.
 • Hetkel kuum
Endine amazonlane: vaikiv klient võib anda ärile surmahoobi
Iga veebipood, mis soovib oma teenuse taset paremini mõista ning seda parandada, peab murdma klientide vaikimise müüri, kirjutab e-äri asjatundja, Printify tegevjuht, varem Amazoni ELi suuna jaekaubandust juhtinud Yatin Bassi.
Iga veebipood, mis soovib oma teenuse taset paremini mõista ning seda parandada, peab murdma klientide vaikimise müüri, kirjutab e-äri asjatundja, Printify tegevjuht, varem Amazoni ELi suuna jaekaubandust juhtinud Yatin Bassi.
Dow, Nasdaq ja S&P 500 languses: kolmapäeva turuülevaade
Kolmapäeval sulgus turg ülemaailmse langusega. Kaevandusgigantide ühinemisplaan ebaõnnestus ja koerapiltidega meemimüntide populaarsus kasvab mühinal.
Kolmapäeval sulgus turg ülemaailmse langusega. Kaevandusgigantide ühinemisplaan ebaõnnestus ja koerapiltidega meemimüntide populaarsus kasvab mühinal.
Articles republished from the Financial Times
Reaalajas börsiinfo
Ühest Eesti kalleimast festivalist lõikavad kasu ka väikeettevõtjad
Suviste suurüritustega kaasnevatest rahvamassidest kasu lõikamiseks ei pea olema suurtootja, masstoitlustaja või hotelliomanik, rääkisid ürituskorraldajad saates „Turismitund“.
Suviste suurüritustega kaasnevatest rahvamassidest kasu lõikamiseks ei pea olema suurtootja, masstoitlustaja või hotelliomanik, rääkisid ürituskorraldajad saates „Turismitund“.
Gasellid
Kiiresti kasvavate firmade liikumist toetavad:
Gaselli KongressAJ TootedFinora BankGBC Team | Salesforce
Uusi turge vallutava Eesti firma toodet jäljendavad nii hiinlased kui britid
Pärnumaal toodetud kännupuurid viisid masinatööstuse Dipperfox Euroopa kõige kiiremini kasvavate ettevõtete etteotsa, kuid ainulaadse toote menu sütitab jäljendajaid Hiinast kuni Ühendkuningriigini.
Pärnumaal toodetud kännupuurid viisid masinatööstuse Dipperfox Euroopa kõige kiiremini kasvavate ettevõtete etteotsa, kuid ainulaadse toote menu sütitab jäljendajaid Hiinast kuni Ühendkuningriigini.
Mudel, mis toob sinu muudatuste edu seitse korda lähemale
Kas sinu ettevõtte muudatused kukuvad läbi tehniliste komplikatsioonide või eesmärkide mittesaavutamise pärast? Miks on täna keeruline muudatusi juhtida? Äripäeva Juhtimiskooli raadiosaade pakub vastuseid!
Kas sinu ettevõtte muudatused kukuvad läbi tehniliste komplikatsioonide või eesmärkide mittesaavutamise pärast? Miks on täna keeruline muudatusi juhtida? Äripäeva Juhtimiskooli raadiosaade pakub vastuseid!
Jätkusuutlikkuse ekspert: kestlikkusteabe aruandlus on see, millega ka ise maadleme
Eeldada, et rohetooted oleksid kohe konkurentsivõimelised ja ka hinna mõttes konkurentsivõimelised, ongi ennatlik, kinnitab ärikinnisvara saates „Kinnisvaratund“ Swedbanki ettevõtete panganduse jätkusuutlikkuse valdkonna juht Mihkel Tamm.
Eeldada, et rohetooted oleksid kohe konkurentsivõimelised ja ka hinna mõttes konkurentsivõimelised, ongi ennatlik, kinnitab ärikinnisvara saates „Kinnisvaratund“ Swedbanki ettevõtete panganduse jätkusuutlikkuse valdkonna juht Mihkel Tamm.
Rehvimüüja: inimesed on sel aastal laisad rehvide vahetajad
Kevadine rehvivahetuse hooaeg on veninud, küsimus on miks?
Kevadine rehvivahetuse hooaeg on veninud, küsimus on miks?
Valitsus saadab lisaeelarve parlamenti uuel nädalal
Sel nädalal kokkulepitud negatiivse lisaeelarve eelnõu peab valmis saama ja riigikokku saadetama uuel nädalal.
Sel nädalal kokkulepitud negatiivse lisaeelarve eelnõu peab valmis saama ja riigikokku saadetama uuel nädalal.
MTA: ümbrikupalga kahju ulatub üle saja miljoni
Maksu- ja tolliamet hindas ümbrikupalgast tuleneva maksukahju eelmisel aastal 113,6 miljoni euro suuruseks.
Maksu- ja tolliamet hindas ümbrikupalgast tuleneva maksukahju eelmisel aastal 113,6 miljoni euro suuruseks.