Sirje Rank • 9. detsember 2015 kell 8:30

Eesti piim on sammu võrra Hiinale lähemal

Juust  Foto: Erik Prozes

Maaeluminister Urmas Kruuse väisas sel nädalal koos äridelegatsiooniga Hiinat sihiga avada Hiina toidukaupade turg Eesti tootjatele.

Kohtumisel Hiina järelevalveasutuse aseministri Mei Kebaoga allkirjastati ministeeriumide vaheline vastastikuse mõistmise memorandum. Sellega tunnustab Hiina Eesti toidu- ja veterinaarjärelevalvesüsteemi üldist korraldust.

Hiina tunnustamissüsteem näeb aga ette, et lisaks riigi üldise toiduohutuse süsteemi toimimisele tunnustatakse järelevalvesüsteemi eraldi kõikide tootegruppide kaupa. Praegu kinnitati esimese tootegrupina initsiaalidega toiduohutuse protokoll piimatoodete kvaliteedi ja järelevalve tagamise tingimuste kohta.

See ei tähenda veel, et Hiina turg on nüüd Eesti piimatootjatele avatud. Enne protokolli lõplikku allkirjastamist, kus on ära toodud konkreetsed tingimused piimatoodete kvaliteedi ja ohutuse tagamiseks, peavad Eesti ja Hiina järelevalveasutused veel kooskõlastama konkreetse tootegrupi kohta ekspordisertifikaadid.

Eksportida soovivad ettevõtted peavad end registreerima Hiina ametlikus sertifitseerimisasutuses CNCA (Administration of Certification & Accreditation of China). Vajadusel viivad Hiina ametnikud läbi veel täiendavad inspekteerimised riskihindamiseks konkreetsetes ekspordist huvitatud ettevõtetes kohapeal. 

Protokoll allkirjastatakse lõplikult kõrgetasemelisel kohtumisel. „Hiinas toimunud kohtumise tulemusel loodame, et see võiks toimuda tuleva aasta aprillis, kuid kas see õnnestub ja millal täpselt on keeruline prognoosida,“ ütles maaelu ministeeriumi avalike suhete osakonna nõunik Eva Lehtla. Protokolli allkirjastamine peaks avama selles tootegrupis Hiina ekspordiks registreerinud ettevõtetele Hiina turu.

Novembris toimunud kalakäitlemisettevõtete inspekteerimise järel loodab Eesti  järgmisena kinnitada kalandusprotokolli, millega lisatakse impordiks lubatud kalaliikide hulka kilu ja räim.

Lisaks piimale ja kalale on Eesti toidutootjad huvitatud nii lihatoodete, teravilja, lastetoitude kui jookide ekspordist. Ministeerium loodab lähiajal kokku leppida konkreetsema tegevuskava ka teiste tootegruppide tunnustamisprotsessiga edasi liikumiseks.

Hetkel kuum