Pille Ivask • 18. veebruar 2016 kell 6:45

Saksa majandusteadlased: migrandid on majandusele koormaks

Süüria, Iraagi ja Afganistani migrandid teel Saksamaale või Austriasse  Foto: epa

Neli ökonomisti kümnest leiavad, et migrandid on Saksa majanduse jaoks koorem, 23 protsenti majandusteadlastest leiab aga, et migrantide suur sissevool elavdab majandust.

Ifo Instituudi tehtud küsitlusele vastas 220 majandusprofessorit, vahendab Reuters. Selgus, et 37 protsenti vastanutest pole suutnud küsimuses veel seisukohta võtta.

Möödunud aastal sisenes Saksamaale 1,1 miljonit migranti, enamik neist Süüriast, Iraagist ja Afganistanist. Enamik neist ei oska saksa keelt, samuti puudub neil vajalik kvalifikatsioon, et tööd leida.

Iga töötu immigrant läheb Saksa valitsuse andmeil riigile aastas maksma 12 000 eurot, vaid 8 protsenti immigrantidest on aasta pärast riiki saabumist endale töö suutnud leida. 

2015. aastal Deutsche Banki ning Saksamaa majandusuuringute instituudi koostatud uuringu raportis seisab, et kui immigrandid kaasata tööturule, oleks Saksmaale sellest majanduslikult palju kasu.

Ifo küsitletud ökonomistidest 45 protsenti leiab, et Saksamaa peaks võtma laenu, et immigrante paremini majandusse integreerida, 36 protsenti vastanutest leidis, et tõstma peaks hoopis makse.

Saksa valitsus plaanib kulutada kogu eelmise aasta eelarve ülejäägi põgenikele ning nende majutusele ja integreerimisele ühiskonda. Kulude katteks maksude tõstmist valitsus ei poolda. 

Hetkel kuum