Sirje Rank • 7. märts 2016 kell 13:22

Türgi tõstis pagulaskriisi leevenduse hinda

Euroopa Liidu kolm presidenti tervitavad Türgi peaministrit (keskel)  Foto: Scanpix/Reuters

Pagulaskriisile lahenduste otsimiseks täna Brüsselis kokku kutsutud Euroopa Liidu ja Türgi tippkohtumise eel tuli Ankara välja lisanõudmistega Euroopasse suunduva pagulaste voo ohjeldamiseks.

Uued nõudmised esitas Türgi loetud tunnid enne tippkohtumise algust, vahendas agentuur Bloomberg.

Euroopa Liidu liidrid on sidunud pagulaskriisi lahenduse, Schengeni piirideta ala taastamise ning mõni valitsusjuht ka oma poliitilise karjääri Türgi veenmisega, et Ankara ei laseks pagulastel enam üle mere Kreekasse ja nii Euroopa Liitu edasi liikuda.

Türgi peaminister Ahmet Davutoglu saabus aga Brüsselisse uue soovide nimekirjaga, mis ajas segamini tippkohtumise algse ajakava.

Ajaleht Financial Times vahendas, et Türgi nõuab lisa sellele 3 miljardile eurole, mida Euroopa Liit on Türgile pagulaste majutamiseks lubanud. Samuti nõuab Türgi oma kodanikele kiiremini Schengeni viisade väljastamist ning kiiremat edasiliikumist Türgi taotlusega saada Euroopa Liidu liikmeks. 

ELi ametnike sõnul võimaldab pagulaste tulva Euroopasse ohjeldada üksnes kokkulepe Türgiga. Uued nõudmised seavad selle küsimärgi alla - liikmesriikide üksmeel Türgile järele anda on habras. Seda enam, et taas on Türgi ametivõimud ajakirjandust rünnanud. 

EL peab nüüd kahe söögikorra vahepeal eraldi nõupidamise, kuidas Türgi nõudmistele vastata.

Hetkel kuum