Tere võlausaldajad tulid eile kokku, et pidada plaani ellujäämiseks ja pärida aru saneerimisnõustajatelt.
- Tere võlausaldajad kogunesid eile põllumajandus-kaubanduskotta koosolekule. Foto: Andras Kralla
Põllumeeste keskliidu juht Vahur Tõnissoo kutsus eile põllumajandus-kaubanduskotta kokku kohtule saneerimisavalduse esitanud Tere piimatööstuse võlausaldajad, Tere esindaja ja saneerimisnõustajad, et arutada läbi kõige põletavamad küsimused.
Koosolekut juhtiva Tõnissoo vasakul käel istuvad rivis kõik kolm autsaiderit põllumeeste seas: Tere saneerimisnõustajad Tarvo Lindma ja Marko Kaevando ning Tere nõukogu esindaja, jurist Allan Viirma. Nende vastas kümme oma saamata jäänud raha nõudvat piimatootjat.
Pane tähele
Tere esitas saneerimisavalduse
AS Tere esitas 18. veebruaril Harju maakohtule ettevõtte saneerimisavalduse
Piimatööstus ei ole jõudnud pankadega laenude pikendamise osas kokkuleppele, selline olukord mõjub halvasti ka teistele ettevõtte võlausaldajatele
Terel on 53,5 miljoni jagu kohustusi, sellest ligi 30 miljonit pankadele ja 13 miljonit tarnijatele
Kohtus määrati Tere saneerimisnõustajateks advokaadid Tarvo Lindma ja Marko Kaevando
Võlausaldajate poolt heaks kiidetud saneerimiskava peab esitama Tere kohtule hiljemalt 18. aprilliks
Ovaalsel laual on nende vahel kommivaagen ja kohvitassid, enamusel osalejatest ees suured vihikud. Arutelu lõpuks on enamik teinud A4 jagu märkmeid. Halinga suurfarmi esindaja Jaanus Blauert võtab istet laua otsas, naljatades, et see on Kruudast tühjaks jääv tool, sest põllumeeste ette ta ise nagunii ei tule. Teda asendab jurist.
Aeg on kallis
EPIKO juht Üllas Hunt teeb otsa lahti. Ta selgitab, et piimatootjatele on oma kohustusi mitte täitvale tööstusele piima tarnimise jätkamine sageli sundvalik, sest piim on toode, mida tuleb juurde iga päev. Seetõttu ei saa saata ka töötajaid palgata puhkusele ja likviidsuskriis on paratamatu.
Ta võtab kokku piimatootjate omavahelistes aruteludes kõlama jäänud kahtlustused, et Tere saneerimisavaldus on lihtsalt püüe omale võlgade tasumisel aega juurde võita, aga kiired lahendused on just need, mida piimatootjad praegu vajavad, sest raha tehtud töö ja lüpstud piima eest on ju Tere käes kinni.
Tootjad pöörduvad advokaatide-saneerimisnõustajate poole, tundes huvi, kui palju uued võimalikud lisanduda võivad vaidlused pikendaksid saneerimiskava koostamist ja kogu protsessi, sest piimatootjatel pole aega kaotada.
Lindma ja Kaevando selgitavad piimatootjatele üksipulgi, mida saneerimisprotsess tähendab ja kuidas see käib. Paljude laua ümber istujate jaoks on see esimene taoline kogemus. Aasta põllumees 2014, Vändra OÜ juht Ilmar Teevet on üks aktiivsemaid küsijaid.
Suurt muret tunnevad tootjad selle üle, millal võib saneerimisprotsess muutuda pankrotimenetluseks. „Mitte enne, kui kohus on kinnitanud saneerimiskava,“ rahustab Kaevando.
Tasub teada
Kes osalesid Tere võlausaldajate kohtumisel?
Allan Viirma, Tere ASi nõukogu esindaja, jurist
Tarvo Lindma, saneerimisnõustaja
Marko Kaevando, saneerimisnõustaja
Märt Riisenberg, tulundusühistu EPIKO nõukogu esimees
Jaan Metsamaa, EPIKO nõukogu liige
Üllas Hunt, EPIKO juhatuse liige
Tõnu Vreimann, OÜ Kõpu PM osanik ja juhataja
Jaanus Blauert, Halinga OÜ nõukogu liige
Teet Mõtte, Halinga OÜ nõukogu liige
Urmas Põlluaas, OÜ Kuivajõe Farmer osanik ja juhataja
Magnus Braun, OÜ Saimre esindaja, advokaat
Ilmar Teevet, Vändra OÜ osanik ja juhataja
Tauri Sokk, Põlva Agro esindaja
Tarmo Kase, Nordea pank
Vahur Tõnissoo, Eesti põllumeeste keskliidu juht
Meenutatakse kunagist Väätsa Agro saneerimist ja sellega kaasnenud riigikohtu lahendit, mis lõi mitmeid uusi praktikaid. Põllumeeste jutust jääb kõlama, et paljusid Tere probleeme ja võlgu puudutavaid fakte on nad kuulnud vaid ajakirjandusest.
Viimane õlekõrs
Teret esindav jurist Viirma saab põgusalt sõna alles koosoleku 47. minutil, kui tootjad ise tema poole pöörduvad. Viirma kinnitab, et usalduse taastamine tootjate ja Tere vahel on ka suurtööstuse huvides. Metsamaa EPIKO paneb ette, et Tere võiks ise järgmise samasuguse ümarlaua korraldada. „Siin on piisavalt väärikad ettevõtjad, et meid ka väärikalt kohelda,“ sõnab ta.
Manitsetakse üksteist oma lepinguid Terega hoolega üle vaatama, neis näpuga järge ajama, et Terel poleks põhjust ega võimalust omakorda ise tootjatele nõudeid või kaebusi esitada. Saneerimisnõustajad kinnitavad, et edukas saneerimine on nii piimatootjate kui Tere huvides. Tootjad panevad aga vastu, et ka neil tuleb ju kogu selle protsessi vältel ellu jääda ja Tere tõestagu ühiste huvide nimel töötamist reaalsete tegudega.
„Pall on nüüd Tere väravas, järgmist kohtumist ootame nende initsiatiivil. See on viimane õlekõrs usalduse taastamiseks,“ lõpetab Tõnissoo koosoleku.
Seotud lood
Ligi üheksa aastat kehtinud saneerimisseadust peab eri osapoolte sõnul muutma, sest see on saanud saneerimiste põrumise tõttu plekilise maine.
Toorpiima vahendamisega tegeleva Epiko Tulundusühistu tegevuse on keeruliseks muutnud piimahindade volatiilsus Euroopa ja maailma turgudel.
Poola Keskpank oli kolmandas kvartalis juba teist kvartalit järjest maailma suurim kullaostja ning üldiselt on märgata Ida-Euroopa riikide aktiviseerumist kullaturul, selgub Maailma Kullanõukogu (WGC) avaldatud andmetest.