Äripäev • 15. märts 2016 kell 13:58

Selgus käes: Arengufondiga on lõpp

Arengufondiga on lõpp.  Foto: Andras Kralla

Riigikogu majanduskomisjon otsustas täna, et Arengufond suletakse ning arenguseiret hakatakse edaspidi tegema riigikogu juures iseseisvas üksuses, teatas majandusministeerium.

Majanduskomisjoni esimehe Toomas Kivimägi sõnul on Arengufondi tegevuse lõpetamise otsust kaua oodatud või kardetud, kuidas kellelegi. “See on loogiline jätk ka hiljutisele otsusele reorganiseerida Arengufondi investeerimistegevus, viies see Kredexi alla. Tingimustes, kus Eestis on kümne aasta pärast 80 000 tööealist inimest vähem kui täna, pole mõeldav, et riik jätkab sama arvu rakendusüksuste või riigiasutustega. Kuskilt tuleb alustada,” lisas Kivimägi.

Otsuste poolt hääletas 6 komisjoni liiget, vastu olid 2 Keskerakonna fraktsiooni esindajat.Majanduskomisjon valmistab aprillis ette seaduseelnõu, et ümberkorraldused riigikogu kevadistungjärgu lõpuks vastu võtta.

Majanduskomisjoni liikme Maris Lauri sõnul luuakse Arengufondi seirealase tegevuse jätkamiseks riigikogu juurde iseseisev üksus oma eelarve ja otsustuspädevusega, sarnaselt loodava valimisteenistusega. „Tegemist oleks väikese meeskonnaga, kes korraldaks ja toetaks arenguseire läbiviimist. Kvaliteetse arenguseire tagab see, kui me suudame kaasata võimalikult palju erinevaid osapooli ja parimaid spetsialiste nii Eestist kui välismaalt,“ ütles Lauri. Ta avaldas lootust, et nii ettevõtlusorganisatsioonid, Teaduste Akadeemia, ülikoolid kui ka laiem üldsus on valmis kaasa lööma selles, et kujuneks selgem pilt Eesti pikaajalistest arenguvõimalustest.

Ettevõtlusminister Liisa Oviir, kes on samuti olnud seda meelt, et seire tegemiseks pole tarvis eraldi asutust üleval hoida, tervitas komsijoni otsust. "Sellega muutub omanikusuhe selgemaks, kindlasti ka ülesannete püstitamine lihtsamaks ja see toob seire otsustasemetele lähemale," ütles minister.

Oviiri hinnangul on Eesti riskikapitaliturg jõudnud Arengufondi katalüseeriva rolli tulemusena sellisesse arengustaadiumisse, kus erasektor suudab ise tagada efektiivse turu toimimise ning Arengufond peab oma jõulisest sekkumisest taanduma ning laskma turul ise edasi toimida.

Arengufondi juhatuse esimees Annika Lentso ütles, et Arengufond lähtub edasises sellest, mida otsustavad riigikogu ja asutuse nõukogu. „Riigikogu struktuuris olles tuleb tagada seiretegevuse sõltumatus, et erakonnad ei hakkaks ette kirjutama, milliseid ettepanekuid seire tulemusena teha võib,“ märkis ta. 

Arengufondi teised ülesanded on juba otsustatud viia KredExi alla, st Startup Estonia programm ja investeerimisettevõte SmartCap.

Hetkel kuum