Mait Kraun • 25. märts 2016
Jaga lugu:

Eurooplased tahavad Kuule küla ehitada

Visualiseeritud küla Kuul.  Foto: EPA

Euroopa Kosmoseagentuur tahab Kuule ehitada elanikega küla, kirjutab CNN Money.

Rahvusvahelise agentuuri juht Johann-Dietrich Woerner ütles, et küla eesmärgid on teadus, äri, turism ja isegi kaevandamine. Agentuuri veebilehele üles pandud intervjuus ütles Woerner, et kosmose avastamise järgmine loogiline samm on baasi rajamine Kuule.

Ta ütles, et küla võiks tulevikus asendada Rahvusvahelist Kosmosejaama (ISS). Kosmosejaamas on inimesed olnud vahetpidamata juba 2000. aastast saati. Algselt plaaniti ISSi kasutamine 2020. aastal lõpetada, kuid operatsiooni pikendati 2024. aastani.

Agentuur ütles, et küla jaoks vajaliku tehnoloogia väljaarendamiseks võib kuluda 20 aastat.

Woerneri sõnul võib kosmoseagentuur küla ehitusel kasutada Kuu loodusressurse. See tähendaks, et materjale ei pea maa pealt kaasa võtma. Struktuurid ja ehitiste osad saab luua 3D-printeriga, millel on abiks robotid ja kulgurid.

„Meil ei ole alguses vaja suurt rahastust. Me võime alustada väikse missiooniga, mille raames lähme Kuule. Mitmed riigid plaanivad seda juba praegu teha,“ lisas ta.

Kuu alaline asustamine võib olla riskantne. Ohtu kätkevad endas eelkõige mikrometeoriidid ja kosmiline radiatsioon. Lisaks sellele on kuul ekstreemne temperatuur (153 külmakraadist kuni 123 soojakraadini).

Woerner ütles, et neid riske on võimalik vähendada. Selleks tuleb küla jaoks valida õige koht, kus radiatsiooni on vähem ning temperatuurid leebemad.

 

 

Jaga lugu:
Hetkel kuum