Shelli kasum vähenes, tulemused ületasid ootusi

Shelli kasum vähenes, tulemused ületasid ootusi.  Foto: epa

Hollandi naftakompanii Shelli esimesed tulemused pärast BG Groupi omandamist ületavad analüütikute ootusi, kuid ettevõtte kasumlikkust pärsivad endiselt langevad naftahinnad maailmaturul.

Shelli möödunud kvartali kasum oli 800 miljonit dollarit, mis on võrreldes varasema aastaga 83 protsendi võrra väiksem näitaja. Korrigeeritud kasum langes aga 2,1 miljardi dollari võrra, 1,6 miljardi dollarini. Sellegipoolest ületavad kirjeldatud näitajad analüütikute ootusi.

Ettevõte tegeleb ikka veel kulukärbetega, et teenida tasa 50 miljardi euro suurune BG Groupi omandamisest tekkinud väljaminek. Pärast ühinemist on Shelli kasum märgatavalt vähenenud ning seetõttu soovitakse kulude vähendamise abil tasakaalustada maailmaturul langevate nafta- ja gaasihindade mõju ettevõtte käekäigule.

Shell plaanib käesoleval aastal kulutada erinevate gaasi- ja naftaprojektide arendamiseks 30 miljardit dollarit. Tegevuskuludeks on arvestatud 40 miljardit dollarit, mis on 2014. aastaga võrreldes 13 miljardi võrra väiksem näitaja.

Ettevõtte tegevjuht Ben van Beurden lootis BG Groupi omandamise abil edu saavutada vedelgaasi müügiga ning pääseda ligi veealust naftakaevandamist puudutavatele projektidele. Ettevõtete ühinemine on pälvinud palju kriitikat investoritelt, kes leidsid, et Shell maksis BG Groupi eest liiga palju. „Ühinemine aitab meil võidelda naftasektori muredega ja on ainulaadne võimalus firma ümberstruktureerimisel ning selle tegevuse lihtsustamisel,“ kaitses van Beurden oma otsust.

Sellegi poolest peab van Beurden tõestama, et tehing on õigustatud ka ettevõtte tulemusi silmas pidades. See võib aga langevate naftahindade taustal keeruliseks osutuda. „Me kärbime endiselt oma kulutusi ning üritame oma finantsnäitajad nafta maailmaturu hindadega kohandada,“ kinnitas ettevõtte tegevjuht. „Me püüame kahe ettevõtte ühendamisest kasu lõigata,“ kinnitas van Beurden.

Shelli aktsia näitas Londoni börsi avanedes ligi 1 protsendilist langust, makstes 17,49 naela ehk 25,48 dollarit.

Hetkel kuum