Töötajad viisid firma omaniku seljataga parimaks

27. mai 2016, 18:06
Sotsiaalkaitseminister Margus Tashkna õnnitleb konkursil I ja II kohta jaganud Insly OÜ esindajat. Roosas samuti I ja II kohta jaganud Epicenter Kinnisvara omanik Leanika Järve.
https://www.aripaev.ee/storyimage/EA/20160527/NEWS/160529699/AR/0/AR-160529699.jpg

Äsja selgusid kõige pere- ja töötajasõbralikumad firmad. Võidufirma juhi sõnul osalesid töötajad konkursil tema seljataga.

„See oli täielik üllatus,“ selgitas konkursil I ja II kohta jaganud Epicenter Kinnisvara omanik ja juht Leanika Järve. „Sain korraldajailt teada, et töötajad on juba ankeedid täitnud ning puudu on veel juhtkonna oma.“ Epicenter Kinnisvara jagas poodiumi kõrgeimat kohta IT-firmaga Insly OÜ.

Konkursil osalemiseks pidid nii ettevõtte juhtkond või personalijuht kui töötajad täitma ankeedi. Seejuures oli töötajate vastustel lõpphindes ettevõtte esindajaist suurem osakaal.

Järve sõnul on tema eesmärk luua firma, kuhu esmaspäeval tahetakse tulla ning kust reedel lahkuda ei soovita. "Oleme meie uue kontori planeerinud kohana, kuhu inimesed tahaksid tulla ja kus on mõnus olla," tõi ta näiteks. "Kui on töö, mis meeldib ja meeskond ning töökeskkond, mis inspireerib, siis võib olla palk isegi väiksem. Inimesed ei lähe sinna, kus makstakse rohkem, kuid töö ei paku nii palju rahuldust," tunnistas Järve, lisades, et palk on motivaatorina alles viiendal kohal. "Kui inimesed ära lähevad, siis sageli pole põhjuseks mitte palk, vaid keskkond," märkis ta.

ITs tuleb töötajasõbralik olla.

IT-keskkonnas tegutsedes on töötajasõbralikkus muutunud juba elementaarseks. "Ilma selleta on väga raske inimesi värvata ja hoida."

Samas võetakse hügieenifaktorina eelkõige rahaliselt mõõdetavaid väärtusi - massaaži töökohal või tasuta puuvilju kontoris. Sellest olulisem, ent ka keerulisem, on silma paista organisatsioonikultuuri ja suhtumisega töötajatesse. "Töötaja-ülemuse ja töötajate omavahelisi suhteid, et kõik saaksid hea fiilingu, on hoopis keerulisem hoida," märkis Rossar. Samas on tema sõnul seda väikeses ettevõttes lihtsam teha kui suures.

Sellesse panustavad jõuliselt ka maailma paremad tööandjad, nagu näiteks Google. Pere- ja töötajasõbralikkus algab juba värbamisest. Tööle otsitakse inimest, kellel sees põleb mitte ainult enda jaoks, vaid ka ümbritsevaid soojendades, ettevõtte eesmärkide täitmiseks. Nimelt mõjutavad kolleegid oluliselt, kas ja kuidas oma tööd tehakse – kui ümbritseda end lõvidega, ka käitutakse lõvidena.

Kas juht tõmbab või mitte?

Samuti määrab oluliselt firma juht. Pärnu juhtimiskonverentsil selgitas Eleringi juht Taavi Veskimägi, et külgetõmbejõud on sellisel juhil, kes on ka inimesena mõjukas. „Ta kõnetab, tal on omad järgijad, väärtused paigas. Juht kui positsioon kaotab oma väärtust üha enam,“ leidis ta. Tema mõju on samuti märkimisväärne – juhtimiskonverentsi gallupile vastanuist 46% hindasid oma ülemust tähtsamaks kui sõpru või õpetajaid.

"Töötaja tahab tunda, et temasse suhtutakse kui võrdsesse ja võimalusel püütakse aidata," märkis Rossar. Paindlik töövorm pole selles sugugi ainus tegur. "On mitmeid aegu ja töökohti, kui töötaja peab olema kohal, nii et ei saa paindlikku töövormi kasutada. Aga oluline on, et kui tal tekib vajadus ära käia, siis ettevõte püüab talle vastu tulla. Kui öeldakse lihtsalt, et ei saa, siis inimene solvub, kui ta tunneb, et tööandja suudaks tema probleemi lahendada, aga ei taha seda teha," kirjeldas Rossar.

Tasub teada: mida teevad võidufirmad teisiti?

Insly ja Epicenter Kinnisvara hüved töötajaile

Paindlik töögraafik, töötajad ise määravad töötamise aja.

Eelarve täitmise puhul iga kuu plaanipidu ettevõtte poolt. Samuti toimuvad talvepäevad, suvepäevad, käiakse koos kruiisidel. Sel aastal asutati reisifond, et minna koos Bulgaariasse. 

Ettevõte on läbipaistva poliitikaga, kõik teavad kulusid ja tulusid, kuhu ettevõtte pürgib jne.

Endised töötajad on kutsustud firma suvepäevadele, talvepäevadele, kruiisidele jne.

Sünnipäevadel kinkekaardid töötajaile.

Soositakse isapuhkust.

Kontoris on laste mängunurk ja lapsi võib tööle kaasa võtta. Samuti saavad lapsed kontoris märkmeseintele joonistusi teha. Korraldatakse igal aastal üks sündmus töötajate lastele ja tehakse kingitusi jõulude, laste sünni ja kooli mineku puhul.

Kui laps on haige, siis töötaja saab töötada kodus ega pea võtma haiguslehte.

Kaks korda nädalas on värsked puu- või juurviljad kontoris, samuti tasuta karastusjoogid.

Personalijuht jälgib pidevalt töötajate töövahendite ergonoomilisust ja töötajatele on võimaldatud ergonoomilised mugavad toolid, monitorid jmt.

Töötajaile tehakse tööle asumisel töötervishoiualane juhendamine ja tervisekontroll.

Ruumide temperatuur on reguleeritav.

Haigestumise korral julgustatakse töötajaid koju jääma või kui tervis lubab, võib töötada kodus, nii nagu jaksu on ja ei peagi haiguslehte võtma. Puuduvad tunnid võib hiljem järele teha, kui töötaja on terve, nii ei kaota ta palgast.

Personalijuht on psühholoogiaalaste teadmistega.

Rõhku pööratakse töösuhetele, et tiim toimiks. Seda arvestatakse ka uute inimeste värbamisel. Seetõttu on loodud väga hea psühholoogiline sisekliima.

Tasustatud lisapuhkus.

Töötajatel on võimalik saada firma osakuid.

Kiirete tööde puhul tehakse vahepeal kiirsprinte - töötatakse tavalisest kauem ja saadakse selle eest enam kui topelt tasu.

Kontoris on zen-ruum.

Konkursil osalenud firmad tänasesl ühispildil.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    27. May 2016, 18:35
    Otsi:

    Ava täpsem otsing