Sirje Rank • 1. juuli 2016 kell 7:53

Kõrge töötusega riigis ei leia töötajaid

Sarvesaia tehas Barcelona lähistel  Foto: Scanpix/Reuters

Hispaania tööpuudus on üle 20%, kuid tihti on ettevõtetel suured raskused vajalike oskustega töötajate leidmiseks olgu tegemist tarkvaraarendajate või medõdedega.

Töötuse määr on Hispaanias 20,4%, kuid värbamisfirma Randstad hinnangul on 2020. aastal vähemalt 2 miljonit töökohta, kuhu on raske kandidaate leida, vahendab agentuur Bloomberg.

„Tööjõul pole seda kvalifikatsiooni, mida turg vajab,“ ütles IESE Majanduskooli emeriitprofessor Sandalio Gomez.

Äsja olid Hispaanias kordusvalimised. Uue valitsuse moodustamise eel peaministri ametis jätkav Mariano Rajoy, kes tõenäoliselt juhib ka järgmist valitsust, lubas kampaanias igal aastal pool miljonit uut töökohta luua. Paraku keskendus ta töötute armee vaevade leevendamisele, mitte niivõrd spetsialistide koolitamisele. Rajoy vastaste sõnul tirib tema poliitika palgataset alla ning tööturu paindlikkuse suurendamisega pole saavutatud muud, kui loodud peamiselt madalalt tasustatud lihttööliste kohti.

Kui piisaval arvul töötajatel ei ole oskusi, mida vajavad kaasaegsed ettevõtted, kisub see alla majanduse kasvupotentsiaali, õõnestab tootlikkust ja koormab pensionisüsteemi.

„Haridus ja töökohad on justkui eraldi maailmades, mis omavahel kokku ei puutu,“ ütles Gomez.

Hispaaniast kõrgem tööpuudus on Euroopa Liidus vaid Kreekas.

Hetkel kuum