Mait Kraun • 25. juuli 2016 kell 18:34

USA ettevõtted hoiduvad investeeringutest

Dollarid.  Foto: Reuters/Scanpix

USA ettevõtted koguvad jälle raha ning investeeringutest hoidutakse, sest riskid on seoses Brexiti ja maailmamajanduse olukorraga kasvanud, selgub uuest uuringust.

Brexit, USA majanduse aeglane kasv ning maailmamajanduse nõrkus on põhjused, miks ettevõtted on kogunud raha ja hoidunud investeeringutest, selgub Association For Financial Professionals andmetest.

Organisatsiooni Corporate Cash Indicators index, mis mõõdab ettevõtete raha osakaalu, kasvas ühe kvartaliga 9 punkti võrra 8 punktini (varem oli -1 punkti). See on märk, mis näitab firmade kindlustunde halvenemist. Eelmise aasta sama ajaga võrreldes kasvas indeks 4 punkti võrra 14 punktini.

„Brexit ning USA ja maailmamajanduse kehv seis on vähendanud ettevõtete valmisolekut raha kulutada,“ ütles organisatsioon oma avalduses.

Indeks mõõdab seda, milline võiks olla ettevõtete valmisolek tulevikus investeeringuid teha. Kõigepealt leitakse nende protsentuaalne oskaal, mis plaanivad raha hulka suurendada. Seejärel leitakse nende ettevõtete protsentuaalne osakaal,  on raha kulutanud või plaanivad seda kulutada.

Esimene lahutatakse teisest ning saadakse indeksi väärtus. Kui indeks langeb, siis see näitab, et ettevõtete kindlustunne on parem. Tõus viitab aga pessimismile (investeeringute vältimine).

Hetkel kuum