Äripäev • 1. august 2016 kell 10:30

Eesti tööstuse murdepunkt

Toiduainetööstusel kehvad ajad.  Foto: Andras Kralla

Kuigi Eesti on üks kiiremini langeva tööstustoodanguga riike Euroopa Liidus paistab, et tööstustoodangu eksport on jõudnud murdepunkti ning hakkab lähiajal kasvama.

Tööstusettevõtted tootsid 2016. aasta juunis 5% vähem toodangut kui eelmise aasta juunis, teatas statistikaamet. Toodang vähenes mäetööstuses ja töötlevas tööstuses, kuid suurenes energeetikas.

„Eesti tööstustoodangumaht on languses juba möödunud aasta kevadest. Sel aastal on tööstustoodangumaht langenud kaks protsenti. EL riikide võrdluses oleme oma tööstussektori, sealhulgas ka töötleva tööstuse, tootmismahu langusega ühtede nõrgemate  liikmesriikide hulgas,“ kommenteeris Swedbanki peaökonomist Tõnu Mertsina.

Ta selgitas, et kuigi ka töötleva tööstuse tootmismaht on vähenenud, on veelgi suurema negatiivse mõjuga Eesti tööstussektorile olnud mäetööstuses põlevkivi kaevandamismahtude suur langus. „Selle peamiseks põhjuseks on maailmaturul madalate naftahindade tõttu põlevkivikütteõlide tootmise vähenemine. Juunis vähenes põlevkivi kaevandamismaht lausa 87 protsendi ning põlevkiviõlitoodete tootmismaht veerandi võrra,“ rääkis Mertsina. Juunis põhjustas mäetööstuses ligi 60%-lise toodangu vähenemise põlevkivi kaevandamise kahanemine vähese nõudluse tõttu, mis oli tingitud madalast nafta- ja põlevkivisaaduste hinnast. 

Juunis toodeti töötlevas tööstuses 1% vähem toodangut kui 2015. aasta samal kuul. Toodangu mahu vähenemist põhjustas eelkõige elektroonika- ja puittoodete ning toiduainete tootmise langus. Üle poole töötleva tööstuse tööstusharudest ei saavutanud juunis eelmise aasta mahtu. Suurema osatähtsusega tööstusharudest vähenes toodang veel metalltoodete ning masinate ja seadmete tootmises. Toodang suurenes elektriseadmete, tekstiiltoodete ja mööbli tootmises.

Ekspordis murdehetk

Välisturule müüdi juunis 70% kogu töötleva tööstuse toodangust. 2015. aasta juuniga võrreldes suurenes korrigeerimata andmetel toodangu müük kodumaisele turule 3%, müük ekspordiks jäi eelmise aasta tasemele. „Kuigi juunis jäi töötleva tööstuse ekspordikäive möödunud aastaga võrreldes samale tasemele, on viimastel kuudel toimunud paranemine. Pärast kolm kvartalit kestnud langust suutis see tööstusharu selle aasta teises kvartalis oma ekspordikäivet ligi kaks protsendi võrra kasvatada. Enam kui pooled töötleva tööstuse tegevusalad suurendasid teises kvartalis oma ekspordikäivet, kuid kõige enam panustasid kasvu elektroonikatoodete ja elektriseadmete tootjad,“ täpsustas Mertsina. Näiteks pärast 3 kuud kestnud langust suurenesid juunis töötleva tööstuse uued tellimused aastases võrdluses lausa viiendiku võrra, mille taga oli peamiselt elektroonikatööstuse uute tellimuste tugev kasv.

„Sel aastal ootame meie suuremate kaubanduspartnerite impordinõudluse kasvu, mis peaks parandama meie ettevõtete ekspordivõimalusi ja koos sellega ka tootmismahtusid. Samas halvendab Ühendkuningriigi EL-st lahkumisega seotud ebakindlus Euroopa majanduse väljavaadet, mis omakorda pidurdab välisnõudluse paranemist,“ lisas ta.

Sesoonselt korrigeeritud andmetel toodeti 2016. aasta juunis tööstuses kokku 3% vähem toodangut kui eelmisel kuul, sealhulgas töötlevas tööstuses 1% vähem. 2015. aasta juuniga võrreldes toodeti elektrit 23% rohkem ja soojust 11% vähem.

Hetkel kuum