Eliisa Matsalu • 1. august 2016 kell 11:45

Restoranipidaja: veebirelv lööks kaks kärbest ühe hoobiga

OÜ Mamo Food omanik Margit Härma  Foto: Andres Haabu

Soome maksuameti uus plaanitav veebirelv tooks kasu ka Eesti ettevõtetele, sest teeks konkurentsi ausamaks, leiab OÜ Mamo Food omanik Margit Härma.

Soome maksuamet otsustas sularahaga arveldavates müügikohtades kasutusele võtta uut tüüpi kassaaparaadid, mis ei võimalda kaupmeestel tulusid varjata ja edastavad reaalajas info maksuametisse. Eesti maksuamet teatas, et jälgib eksperimenti huviga.

OÜ Mamo Food omanik Margit Härma leiab, et maksuameti reaalajas jälgitav uus kassasüsteem on super. Nimelt on tema sõnul ettevõtjate seas olnud pikka aega tunne, et maksuamet saab üha rohkem oma tööga ausaid ettevõtteid toetada, muutes konkurentsi ausamaks. „Maksudest kõrvalehiilimine annab tohutu konkurentsieelise. Kui selle vähendamiseks on tehnoloogia olemas, siis ju väga hea,“ ütles Härma, lisades, et ega maksuametnikku ju kassa kõrvale istuma ja kontrollima panna ei saa.

Härma märkis, et maksudest kõrvalehiilijaid on palju ja peamiselt tehakse seda selleks, et varjata tööjõumakse. See, millest makstakse töötajate hallid ja mustad palgad, tuleb aga käibe varjamisest. „Seega kui õnnestuks uue kassasüsteemiga neile kahele piir panna, saame ju kaks kärbest ühe hoobiga,“ lausus ta.

Coop Eesti Keskühistu juht Jaanus Vihand ütles, et sularahatehingutelt käibe varjamine puudutab peamiselt restorane, pubisid, spordisaale ja muid väiksemaid kohti. Coopi kauplusi maksuameti plaanid kassadega ei puuduta, kuna nende poodides on enamik kassasüsteeme juba veebipõhised ja kõik tehingud on jälgitavad, olgu nad kaardi- või sularahamaksed.

Hetkel kuum