Pille Ivask • 20. august 2016 kell 9:45

Kes tegelikult Donald Trumpi toetavad?

Donald Trump  Foto: Epa

Hiljutine uuring paljastab, et vastupidi üldlevinud arvamusele ei hääleta käremeelse kinnisvaramoguli poolt sugugi ainult valgenahalised vaesed kodanikud, kes on immigrantide tõttu töö kaotanud.

Uuringufirma Gallup analüüsis möödunud aastal 85 000 ameeriklase seas tehtud küsitlustulemusi ning pani kokku Trumpi valija prototüübi ehk reastas inimesed, kes kõige suurema tõenäosusega tema poolt hääletavad.

Selgub, et Trumpi pooldajate igakuine sissetulek on veidi suurem kõige madalamast sissetulekutasemest, ka on tegu inimestega, kellel suure tõenäosusega on töökoht. Samuti on Trump õige inimene USA presidendiks ettevõtlusega tegelevate inimeste hinnangul. Tema toetus on üpris suur ka pensionäride hulgas.

Isolatsioonis toetajad

Trumpi toetajaskonna elupaika analüüsides selgus, et tegu on inimestega, kes elavad peamiselt nii-öelda valges naabruskonnas ehk kellel pole pea mingit kokkupuudet immigrantide või teist nahavärvi inimestega.

Gallupi raporti üks autoreid Jonathan Rothwell lausus, et enne analüüsi eeldas ta, et Trump on populaarsem nende seas, kes elavad tööstuspiirkondades, kuna need inimesed näevad otse, kuivõrd Hiina import nende elu ja käekäiku mõjutab. See hüpotees aga kinnitust ei leidnud. Selgus hoopis, et tööstuspiirkondades elavate inimeste toetus Trumpile on keskmisest madalam. “Nemad hääletavad pigem demokraatide poolt. Kui sedagi,” kommenteeris Rothwell.

Ei suhestu probleemidega

Selgub, et Trump on populaarne hoopis piirkondades, kus tööhõive on tõusnud. Tegu on huvitava leiuga, arvestades, et Trump lubab oma kampaaniakõnedes elu taas magusaks teha neil USA keskklassi inimestel, kel on töökohtade kaotuse tõttu praegu rasked ajad. Kuigi kampaaniaüritustel näivad Trumpi lubadused inimestele peale minevat, selgub Gallupi uuringust, et väga paljudel Trumpi pooldajatel selle lubadusega isiklikku sidet polegi.

Pole saladus ega ilmselt ka üllatus, et Trumpi toetavad pigem tagasihoidliku haridustasemega inimesed, samuti on miljardärist vabariiklase poolt pigem lihttöö tegijad.

Analüütikud väidavad, et Trumpi toetajate tulevikku silmas pidades saab välja tuua nii mõnedki probleemid. Kuna Trumpi valivad pigem veidi kõrgema kui päris madala sissetulekuga inimesed, kellel on suure tõenäosusega olemas ka töökoht, toovad autorid välja mitmed sotsiaalmajanduslikud aspektid, mis võivad tulevikus Trumpi toetust silmas pidades probleemseks osutuda. Kinnisvaramogulist vabariiklase pooldajad elavad suure tõenäosusega piirkondades, kus on keskmisest vanem elanikkond ning kõrgem suremus. Ühtlasi on tegu inimestega, kelle järeltulijad on tõenäoliselt üsna väikse majandusliku mobiilsusega.

Kaugel Mehhiko müürist

Uuringust saab selgeks ka asjaolu, et Trumpi toetajad elavad pigem teistest eraldatud aladel ehk tunnevad muret immigrantide pärast, omamata nendega mingit isiklikku kokkupuudet. Huvitav on ka see, et kui Trump lubas Mehhiko piiri juurde ehitada müüri, et naaberriigist USAsse sisserännet takistada, pooldavad seda ideed inimesed, kes elavad ise Mehhiko piirist kaugel. Ehk siis: mida kaugemale piirist, seda suurem toetus Trumpi müüri-ideele.

Lisaks immigrantidele on Trump väljendanud oma moslemite vastasust, tahtes ka nonde sisenemise USAsse ära keelata. Tõsi, Trump on seda väljaütlemist hiljem küll mõnevõrra pehmendanud.

Selge on aga see, et Trumpi isolatsionismile kalduvad ideed on paljude ameeriklaste südamed võitnud. Tõsi, tegu on inimestega, kes ise elavad omamoodi isolatsioonis ega suhestu Trumpi väljatoodud probleemidega vaat et ei kuidagi.

Hetkel kuum