Soomlastele terendab suurem maksukärbe

Soome peaminister Juha Sipilä  Foto: Scanpix/Reuters
Sirje Rank • 29. august 2016 kell 5:45

Soome konkurentsivõime tõstmiseks tööturu osapoolte vahel sõlmitud kokkuleppega on liitunud veel ametiühinguid, mis tähendab, et Soome valitsus saab makse kärpida seni lubatust rohkem.

Nädalavahetusel jõuti lõpuks kokkuleppele ka info- ja kommunikatsioonitehnoloogia alaga ning üllatavalt sõlmis läinud nädalal kollektiivlepingu ära ka ehitusala, ehkki aega selleks oleks olnud veel pool aastat.

90% palgasaajatest on liitunud Soome konkurentsivõime tõstmiseks sõlmitud lepinguga, millega kärbitakse soodustusi, nõustutakse lisapalgata tööaega pikendama ja nihutatakse maksukoormust. Valitsus saab nüüd makse kärpida 100 miljoni lisaeuro ulatuses, kirjutas Soome päevaleht Helsingin Sanomat.

IKT-alaga nädalavahetusel sõlmitud kokkulepe peab veel saama ametiühingu Pro ametliku kinnituse. Täna koguneb juhatus seda arutama. Kõnelustel konkurentsivõime tõstmise lepingu üle oli IKT-ala üks põhimuresid renditööjõu kasutamise tingimused, teatas liit. Renditööjõu kasutamine kasvab kiiresti ning ametiühingu hinnangul on selle osakaal juba üle 25%.

Ka teenindusala tööandjad (Palta) ja tippspetsialistide liit YTN on valmis kokkuleppega liituma.

Piits ja präänik

Soome valitsus on lubanud, et kui kokkuleppega liitub üle 90% palgasaajatest, siis kärbib valitsus tuleval aastal makse 515 miljoni euro võrra. Veel läinud nädala alguses ei olnud see piir ületatud ning nii olid laual maksukärped mahus 400 miljonit eurot. Sealt edasi on kokkuleppega liitunud ka pangandus ja apteekrid.

Ehitusala tööandjad ja töövõtjad jõudsid läinud nädalal samuti palgakokkuleppele, millest loodetakse, et see saab konkurentsivõime tõstmise kokkuleppe osaks. Selle järgi jätkatakse praeguseid kokkuleppeid ilma palka tõstmata 2018. aastani. Algselt jäi Soome ehitajate ametiühing konkurentsivõime tõstmise kokkuleppest kõrvale, kuna ala palgakokkulepet oli oodata alles tuleva aasta veebruaris.

Veel pole aga kindel, kas see kokkulepe, mis lisab paindlikkust palgakokkulepete sõlmimisel, ka konkurentsivõime kokkuleppe tingimused täidab. Ehitusala kokkulepe ei näe nimelt ette tööaja pikendamist palgalisa saamata. Nädalavahetusel peetud läbirääkimiste järel IKT-alaga on 90% piir siiski käes.

Soome valitsus ja tööturu osapooled jätkavad veel kõnelusi ka nn tööhõive paketi üle, mille eesmärk on võimalikult palju inimesi tööturule saada. Osa abinõusid peaksid paika saama veel sel nädalal toimuvatel eelarve aruteludel.

Hetkel kuum