Sirje Rank • 8. september 2016 kell 11:45

Sakslased ei taha madalamaid makse

Saksamaa rahandusminister Wolfgang Schäuble  Foto: Scanpix/Reuters

Läinud kuul avaldatud Saksa ringhäälingu ARD tellitud uuring näitas, et 58% küsitlusele vastanute arvates peaks maksudest plaanitust rohkem laekunud summad kulutama pigem investeeringuteks.

22% vastanuist arvas, et see raha peaks minema laenude tagasi maksmiseks ja vaid 16% leidis, et seda raha võiks kasutada maksude langetamiseks.

Sellest hoolimata võib maksukergendusest saada valimiskampaania teema tuleval aastal Saksamaal toimuvatel parlamendivalimistel, kirjutas Wall Street Journal. Sel nädalal käis Saksamaa rahandusminister Wolfgang Schäuble sellise veksli ka välja.

Sakslaste huvi puudumist maksude kärpimise vastu seletab asjaolu, et moel või teisel saab riiklikke toetusi vähemalt pool Saksa elanikkonnast – tudengitest töötuteni. Samas on kantsler Angela Merkeli partei CDU valijate hulgas disproportsionaalselt rohkesti neid, kes maksukärpest võidaksid.

Teisalt võidaksid sellest ka madala ja keskmise tulu saajad, kes on Saksamaa viimaste aastate majanduskasvust vähem võitnud ning kes on rohkem üles ärritatud sisserände teemadest. Aastaid on valitsus öelnud, et maksukärbeteks pole raha, ja nüüd korraga on leitud suured summad pagulaste aitamiseks, kirjeldas sakslaste meeleolusid Klaus-Peter Schöpper arvamusuuringute firmast Mente Factum GMBh. „Selles kontekstis on oluline näidata, et head ei tehta vaid asüülitaotlejatele,“ ütles ta.

Maksukärbe rõõmustaks ka neid, kes muretsevad Euroopa Keskpanga "rahatrüki" tõttu säästudelt vähenenud tulude üle.

OECD riikidest võtab Saksamaast kõrgemat maksu palgatulult veel vaid Belgia. Saksamaal on kõrgeim tulumaksu määr 42% ja seda kärbiti viimati enam kui 10 aastat tagasi.

Saksa IW instituudi juhi Michel Hütheri sõnul oleks ruumi maksukärbeteks mahus 25–30 miljardit eurot.

Hetkel kuum