Äripäev • 1. oktoober 2016 kell 7:44

Teaduskeskus palkas 70aastaseid tohutu konkursiga

Sajad eakad inimesed püüdsid teadusnäituse giidina tööle saada.  Foto: Raul Mee

Soome teaduskeskus Heureka palkas 30 giidi, kelle vanuse alampiir oli 70 aastat. Kohtadele kandideeris pea 600 inimest.

Miljonäri ülemteener, korstnapühkija, arst, toimetaja ja sõnakunstnik – need on Soome teaduskeskuse Heureka praeguste giidide eelmised ametid, kirjutab Kauppalehti. Keskus palkas näituse „Aja dialoog – vananemise kunst“ giidideks oma ala asjatundjad, inimesed vanuses 70 ja üle selle.

Eelmisel aastal arsti kohalt pensionile läinud 70aastane Eija Kujala näitab endast pilti üliõpilasena lahkamislaua ääres seisvana. Endiselt korstnapühkijana tegutsev 77aastane Asko Hämäläinen pakub külastaja murde järgi tema elukohaks Põhja-Karjala ja ütleb, et on seal isegi 60 aastat tagasi teetöödel olnud.

Sellised ühendavad asjad teevad giidid külastajatele lähedaseks on hea algus vananemist tutvustavale näitusele. Kui ise raputusmasinas püüda võtit lukuauku torgata või tõusta trepist, raskused jalgade küljes, muutub vananemine paremini mõistetavaks.

„Dialoog ajas“ jätkab sarja, kus varem on koos sakslastega esitletud näitusi „Dialoog pimeduses“ ja „Dialoog vaikuses“, kus giididena olid ametis pimedad ja kurdid inimesed.Heurekale saabus eakate konkursile 578 töösoovi, vanimad konkursil osalejad olid üle 90 aasta vanad.

„Ligi 600 inimese kandideerimine näitab seda kasutamata potentsiaali, mis meil on. Saksamaal soovis taolist tööd teha vaid sadakond inimest,“ ütles Merja Nuutinen Heurekast.3,5 kuuks tööle võetud eakatelt eeldati esinemisoskust, koostöövalmidust ja elukogemust.

Hetkel kuum