Suurbritannia kõrgema kohtu otsuse järgi vajab Suurbritannia peaminister Theresa May esmalt parlamendi heakskiitu, enne kui saab käivitada protsessi Suurbritannia lahkumiseks Euroopa Liidust (ehk Artikkel 50 käivitamine).
- Brexit vastu sõdiv ärinaine Gina Miller kõrgema kohtu hoone ees Foto: Scanpix/Reuters
Suurbritannia nael reageeris uudiselt jõudsa tugevnemisega.
„Kui esitatakse taotlus Artikkel 50 käivitamiseks, mõjutab see vältimatult siseriiklikke seadusi,“ teatas kohtunik John Thomas, kuulutades välja otsuse, mis ilmselt annab tagasilöögi peaministri plaanile ühepoolselt
EList lahkumise taotlus hiljemalt tuleva aasta märtsiks lauale panna, vahendas agentuur Bloomberg.
Wall Street Journal spekuleerib, et kui enamus parlamendist seda ei toeta, võib see teoreetiliselt Suurbritannia
Euroopa Liidust lahkumist edasi lükata või protsessi isegi peatada. Või vähemalt mõjutada peaministri hoiakuid Brexitiga seoses.
Theresa May on võtnud lahkumiskõneluste eel jäiga hoiaku, seades äri- ja majandushuvide ees esikohale kontrolli sisserände üle. Mõned poliitikaeksperdid on arvanud, et kui kohtuasjas saavad võidu kaebajad, võivad rohkem ELi-meelsed parlamendisaadikud tüürida Suurbritannia „pehmemat laadi“ lahutuse suunas, kus sidemed ELiga väga järsult ei katke.
Kohtuasja on kokku koondatud vähemalt seitse eraldi kaebust inimestelt, kes toetasid Suurbritannia jätkamist Euroopa Liidus. Selle algatuse üheks eestvedajaks on Suurbritannia ärinaine Gina Miller.
Theresa May on seni väitnud, et referendumi tulemuse ja ministrite volituste tõttu ei ole parlamendi heakskiit vajalik. Kõrgem kohus neid argumente ei aktsepteerinud. May konservatiivide parteil on parlamendis 15-kohaline enamus.
Suurbritannia valitsus kaebab kohtu otsuse ülemkohtusse edasi, kirjutas Financial Times.
Seotud lood
Suurbritannia ülemkohus langetas otsuse, et enne seda, kui peaminister Theresa May saab esitada ametliku taotluse Euroopa Liidust lahkumiseks, peab Suurbritannia parlamendis selle üle hääletus toimuma.
Eestis seisavad tuhanded lapsed ja pered silmitsi väljakutsetega, mida on raske ette kujutada. Üks väike heategu võib nende elus palju muuta. Sel aastal astus
Wallester – innovaatiline finantstehnoloogia ettevõtte, mida tunnustati hiljuti Eesti edukaima idufirmana – olulise sammu ja asus partneriks MTÜ-le
Naerata Ometi. Selle organisatsiooni eesmärk on tagada, et keegi ei peaks eluraskustega üksi silmitsi seisma.