Äripäev • 10. november 2016 • 2 min
Jaga lugu:

Colliers: Balti kinnisvarainvesteeringud jäävad mullustele alla

Colliers Internationali partner Margus Tinno  Foto: kuvatõmmis

Colliersi analüütikute sõnul moodustas esimese poolaasta investeeringute kogumaht Balti riikides 503 miljonit eurot, mis on peaaegu võrdne 2015. aasta esimesel poolel saavutatud rekordtulemusega. Aasta kogutulem jääb ilmselt siiski mullusele tulemusele alla, teatas ettevõte.

Esimese poolaasta liider oli Leedu, kus investeeringute mahuks kujunes 217 miljonit eurot, talle järgnes Eesti 207 miljoni ja Läti 80 miljoni euroga. Investeeringute kogukäive Balti riikides vähenes aasta esimesel poolel 14 protsenti võrreldes eelmise aasta esimesel poolel saavutatud rekordtulemusega, mis oli 584 miljonit eurot.

Keskmine tehingu suurus aasta esimesel poolel oli 3,5 miljonit eurot (aasta tagasi samal ajal 4,2 mln eurot). Keskmise tehinguhinna languse põhjuseks võib pidada 1–5 miljoni euroste tehingute suurt arvu ja mahtu aasta esimesel poolel, kuigi ligikaudu 55 protsenti kogumahust moodustasid tehingud, mille hind ületas 10 miljoni piiri. Samas jäi umbes 78 protsendi tehingute hind aasta esimesel poolel alla 3 miljoni euro.

Ka terve aasta kokkuvõttes on liider ilmselt Leedu, kus Colliersi ennustuse kohaselt kujuneb kogumahuks ca 420 miljonit eurot. Järgneb Eesti ca 400 miljoniga ning Läti ca 350 miljoniga. Kokkuvõttes tähendab see ca 17% madalamat tulemust 2015. aastaga võrreldes.

Eestis Baltikumi madalaim tootlus

Eesti turul domineerisid 2016. aasta esimesel poolel peamiselt teada-tuntud tegijad – EfTEN Capital, East Capital, Northern Horizon Capital jne. Eestis panustati kohalikku kapitali 40 protsendi soetamistehingute puhul. Aasta kokkuvõttes on ilmselt EfTEN Capital ka Baltikumi aasta suurim investeerija ca 140miljonilise mahuga.

Baltikumi vaates oli investeeringute tootlus 1. poolaastal kõrgeim Läti ja Leedu tööstuskinnisvara sektoris, ligikaudu 8,5%. Madalam oli tootlus Läti ja Leedu kaubandus- ja büroopindade puhul – 7,0%. Baltikumi madalaimad tootlused on Eestis, kus parim tootlus kahanes 2016. aasta esimesel poolel ca 6,6 protsendile nii kaubandus- kui ka büroopindade sektoris ja 7,8 protsendile tööstuskinnisvara sektoris.

Baltikumi selle aasta suurimad investeerimistehingud tehti kolmandas kvartalis, kaubandussektoris ja Riias – Riga Plaza ja Domina kaubanduskeskus. Eesti suurim tehing oli samuti kolmandas kvartalis – Hiltoni hotelli müük. Suurtest müükidest võib märkida veel Geneba portfelli (nn SEB portfell) ning DSV logistikaportfelli.

Colliers International Estonia partner Margus Tinno prognoosib, et selle aasta investeeringute kogumaht Baltikumis on ca 1,17 miljardit eurot. „Sektoritest eelistavad nii välismaa kui ka kohalikud investorid endiselt büroo- ja kaubanduspindu, kuna need on kõrgeima likviidsusega, pakuvad rikkalikumat valikut ega eelda eriteadmisi. Kaubanduspinnad moodustavad üheksa kuu seisuga ca 41% kogumahust,“ kommenteeris Tinno.

Jaga lugu:
Hetkel kuum Äripäevas

Sellel veebilehel kasutatakse küpsiseid. Veebilehe kasutamist jätkates nõustute küpsiste kasutamisega. Loe lähemalt