Sirje Rank • 15. november 2016 kell 6:45

Venemaa majandusminister vahistatud

Aleksei Uljukajev  Foto: Scanpix/Reuters

Venemaa algatas kriminaalasja majandusminister Aleksei Uljukajevi suhtes, keda süüdistatakse altkäemaksu võtmises seoses naftafirma Bashneft erastamisega.

Uljukajev peeti kinni esmaspäeval Moskvas kahe miljoni dollari vastuvõtmise hetkel, ütles Venemaa juurdlusbüroo pressiesindaja Svetlana Petrenko. Petrenko sõnul kahtlustatakse Uljukajevit altkäemaksu nõudmises riigi kontrolli all naftafirmalt Rosneft, et too saaks loa omandada naftafirmas Bashneft valitsusele kuulunud 50% aktsiatest, vahendas agentuur Bloomberg.

„Need on väga tõsised süüdistused, mis nõuavad väga veenvaid tõendeid. Otsuse saab teha ainult kohus,“ ütles Kremli pressiesindaja Dmitri Peskov.

Ministrile altkäemaksu andjat pole nimetatud. Süüdi mõistmise korral võib Uljukajevit oodata kuni 15 aasta pikkune vanglakaristus. 

Uljukajev on kõige kõrgema profiiliga ametnik, kes rea korruptsioonis ja pettuses süüdistatud kuberneride, aseministrite ja madalama taseme ametnike vahistamiste käigus kinni peeti. Mõnedel juhtudel on analüütikute arvates süüdistused esitatud poliitilistel põhjustel.

Venemaa president Vladimir Putin nimetas endise Venemaa Keskpanga asekuberneri Aleksei Uljukajevi majandusministriks 2013. aasta juunis.

„Uljukajev on alates üheksakümnendatest aastatest olnud seotud liberaalsete majandusreformidega ja paljudele eliidi hulgas ta ei meeldinud,“ ütles Venemaa Teaduste Akadeemia ekspert Olga Trištanovskaja. „See viitab võimalikule poliitilisele motiivile.“

ING Groepi Venemaa ökonomisti Dmitri Polevoi sõnul kujutab see vahistamine endast halvimal juhul jäiga suuna esindajate pealetungi algust liberaalidele Venemaa valitsuses, kes on hoidnud riigi eelarve- ja rahapoliitikat rangel kursil, mis on vähendanud majanduslikku kahju nafta hinna langusest.

Uurijaid on kuid pealt kuulanud Uljukajevi telefoni, vahendas Interfax.

Venemaa ettevõtjate peamise lobigrupi Venemaa töösturite ja ettevõtjate liidu juht Aleksander Šokin peab Uljukajevi süüdistamist küsitavaks, kuna ministril oli tehingu kinnitamisel vaid n-ö kummitempli roll. Ta ütles veebilehele Gazeta.ru, et tehingu hinda ei ole küsimärgi alla seatud. Ja kui tehing toimub turuhinnaga, milleks siis altkäemaks.

Dmitri Peskovi sõnul oli Putin uurimisest teadlik algusest saadik ja jooksvalt informeeritud. Vastust küsimusele, kas Rosnefti Bashnefti aktsiate ost võidakse nüüd tagasi pöörata, Peskov vastust anda ei osanud.

Rosneft, mida juhib Putini kauaaegne liitlane Igor Setšin, plaanib teha ülevõtupakkumise ka Bashnefti vähemusaktsionäride väljaostmiseks, olles omandanud 329,69 miljardi rubla eest 50,08% ettevõtte aktsiatest. Firma pressiesindaja sõnul ei näe Rosneft Uljukajevi suhtes algatatud uurimisest tehingule mingit ohtu.

Rosnefti pakkumine Bashnefti aktsiate ostmiseks tekitas Venemaa valitsuses terava konflikti. Peaminister Dmitri Medvedev ja veel mõned ametnikud olid selle vastu. Uljukajev ütles augustis, et Rosnefti osalemine Bashnefti erastamises ei ole mõistlik, kuna sisuliselt tähendab see „erastamist“ teisele riigifirmale.

Septembris ütles majandusministeerium, et Rosneft võib erastamisel osaleda, kuna riik kontrollib ostjat firmat vaid kaudselt. See teade tuli pärast seda, kui Putin oli öelnud, et tehing on võimalik, kuna eelarvesse on vaja saada selle osaluse eest parimat hinda „isegi sel juhul, kui see pole parim lahendus, et üks riigi kontrolli all ettevõte ostab teise täiesti riigi kontrolli all oleva ettevõtte“.

Hetkel kuum